10 Politycznych Piosenek

• 10 Politycznych Piosenek

fot. Krzysztof Bieliński

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spektakl Centrali o świecie warszawskich kebabów.

Po sukcesie spektaklu „Wszyscy byli odwróceni” z lipca tego roku, Centrala zaprasza na kolejną zaskakującą podróż przez kosmopolityczne obszary kultury polskiej. „10 Politycznych Piosenek” opowiada o Warszawie poprzez pracowników i klientów warszawskich kebabów – imigrantów, którzy starają się poradzić sobie w życiu, oderwani od miejsca urodzenia, tworząc rzeczywistość polską w setkach barów w całym mieście. Spektakl zwraca uwagę na problemy, marzenia i kłopoty tych ludzi, którzy w polityce parlamentarnej nie znajdują swojej reprezentacji.

Fotograf Krzysztof Bieliński uchwycił pejzaż kebabów w zdjęciach projektowanych jako slajdy w minimalistycznej scenografii artysty Roberta Rumasa. Aktorzy Arkadiusz Brykalski, Martina Rampulla, Paweł Tomaszewski i Barbara Wysocka wykonują „10 Politycznych Piosenek” – utworów skomponowanych przez Jana Duszyńskiego, znajdujących polityczność tam, gdzie się jej nie spodziewamy: wśród emigrantów pracujących w warszawskich kebabach.

„10 Politycznych Piosenek” to sztuka o wielkiej samotności emigrujących. Emigrant, osoba oderwana od swoich korzeni, budująca swoje życie daleko od rodziny i ojczyzny, jest człowiekiem nowoczesnym: wolnym, dynamicznym, ale też pogubionym i samotnym.

Polska najczęściej jawi się Polakom jako kraj jednolity kulturowo. Jeśli jednak spojrzymy na nią z perspektywy, z której zdajemy się nie patrzeć, a przecież tam bywamy – z baru z kebabem, dojrzymy oddolną globalizację i polskie społeczeństwo w nowym świetle. Jest to świat wielokulturowy, wieloreligijny i wielojęzyczny, w którym integracja jest faktem. „10 Politycznych Piosenek” opowiada o doświadczeniach imigrantów, ludzi, których polska polityka wydaje się nie dostrzegać. Czy w czasie, kiedy kraje europejskie na zachód od Polski borykają się z kryzysem społeczeństw wielokulturowych, dla nas wielokulturowość to nadal nowe zjawisko? O Polsce z perspektywy imigrantów mówi nowy spektakl Centrali, realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

UWAGA! Spektakl biletowany. Cena biletu: 40 PLN