Osoby z niepełnosprawnością wzroku

W Muzeum nad Wisłą prezentowane są wystawy czasowe, które są punktem wyjścia do rozmowy, pomagają poznawać i zrozumieć świat, często podejmują tematy zaangażowane społecznie.

Opiekunowie publiczności, których można zawsze spotkać na sali wystawowej, chętnie opowiedzą o pracach i udostępnią pomoce dotykowe. Chęć skorzystania z takiego indywidualnego oprowadzania można zgłosić na recepcji.

Psy przewodnicy są w Muzeum mile widziane. Na recepcji czeka na nie miska z wodą.

Muzeum nad Wisłą wyposażone jest w znacznik Totupoint, który ułatwia lokalizację wejścia.

Na każdej wystawie w Muzeum nad Wisłą organizowane są otwarte spotkania z audiodeskrypcją pozwalające głębiej poznać prezentowane prace. Istnieje również możliwość zorganizowania dodatkowych oprowadzań z audiodeskrypcją dla grup zorganizowanych. 

Po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby (z minimum z pięciodniowym wyprzedzeniem) istnieje możliwość uzupełnienia o audiodeskrypcję wszystkich działań rodzinnych organizowanych w Muzeum. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub kontaktując się z koordynatorką dostępności, Anną Zdzieborską pod numerem 577-006-290.

Na stronie projektu Czytanie Obrazów dostępne są audiodeskrypcje wybranych prac z kolekcji Muzeum.

Jak dotrzeć do Muzeum nad Wisłą

Dojazd do Muzeum autobusami: 105, 118, 127 - przystanek Biblioteka Uniwersytecka
Dojazd metrem: M2 - przystanek Centrum Nauki Kopernik

Trasa przystanek Biblioteka Uniwersytecka 01 (kierunek Osiedle Górczewska, Metro Politechnika, Nowe Włochy) - Muzeum

Po wyjściu z autobusu należy skręcić w lewo i iść około 20 metrów, a później przejść przejściem dla pieszych, które znajduje się po lewej stronie. Następnie trzeba iść prosto około 140 metrów ulicą Lipową, a następnie skręcić lekko w lewo, tak jak biegnie chodnik. Uwaga: Na środku chodnika znajdują się dwa znaki drogowe. Potem trzeba przejść na wprost przejściem dla pieszych bez świateł. Potem dalej prosto około 80 metrów. Budynek Muzeum znajduje się po lewej stronie.

Trasa przystanek Biblioteka Uniwersytecka 02 (kierunek Browarna, Bródno-Podgrodzie, Mariensztat/Centrum) - Muzeum

Po wyjściu z autobusu należy skręcić w lewo i iść około 20 metrów, a później skręcić w prawo. Następnie trzeba iść prosto około 140 metrów ulicą Lipową i przejść przejściem dla pieszych bez świateł, które znajduje się po lewej stronie. Po przejściu około 10 metrów należy przejść przejściem dla pieszych bez świateł, które znajduje się po prawej stronie. Potem iść prosto około 80 metrów. Budynek Muzeum znajduje się po lewej stronie.

Trasa przystanek metra M2 Centrum Nauki Kopernik - Muzeum

Po wyjściu z metra należy udać się do windy. Po wyjściu z metra w stronę Ronda Daszyńskiego znajduje się ona po lewej stronie, a po wyjściu z metra w stronę Dworca Wileńskiego po prawej. Po wyjściu z windy trzeba przejść prosto około 10 metrów do przejścia dla pieszych. Można również skorzystać z ruchomych schodów. Po wyjściu z metra w stronę Ronda Daszyńskiego znajdują się one po lewej stronie, a po wyjściu z metra w stronę Dworca Wileńskiego po prawej. Po wjechaniu na górę należy skręcić w prawo i dojść około 5 metrów do bramek, a następnie dalej prosto około 5 metrów do kolejnych schodów ruchomych, które będą po prawej stronie. Po wjechaniu nimi na górę trzeba skręcić w lewo i iść około 15 metrów do przejścia dla pieszych, które będzie po prawej stronie. Trasa od przejścia dla pieszych (ta sama dla osób korzystających z windy i ze schodów): po przejściu przez przejście dla pieszych trzeba iść dalej prosto około 20 metrów i przejść kolejnym przejściem dla pieszych. Następnie należy iść dalej prosto ulicą Wybrzeże Kościuszkowskie około 100 metrów do przejścia dla pieszych bez świateł, a potem prosto jeszcze około 200 metrów i przejść prosto przejściem dla pieszych bez świateł. Potem dalej prosto około 50 metrów. Uwaga: W połowie drogi na środku chodnika rośnie duże drzewo, otoczone murkiem. Dalej należy skręcić w prawo i iść prosto około 80 metrów. Muzeum będzie po lewej stronie.

Otoczenie Muzeum

Muzeum jest białym budynkiem z graffiti zbudowanym na planie prostokąta. Dłuższe boki budynku ułożone są równolegle do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie i do Bulwarów Wiślanych. Budynek stoi na skwerze im. kpt. Stanisława Skibniewskiego “Cubryny”, który znajduje się pomiędzy nimi. Główne wejście oraz wejście do kawiarni znajdują się na jego krótszych, przeciwległych względem siebie bokach. Muzeum jest otoczone zielenią i drzewami. Prowadzące do niego alejki są wybrukowane kostką. Około 10 metrów na wprost od wejścia do Muzeum wyłożona jest drewniana nawierzchnia z podestami, na których można usiąść. Przed wejściem do kawiarni również rozciąga się taka sama nawierzchnia, na której ustawione są stoliki kawiarniane. Budynek Muzeum jest otoczony drewnianym podestem szerokości około 1,5 metra, który kończy się przy głównych drzwiach, przed którymi rozciąga się betonowa nawierzchnia. Uwaga: w niektórych miejscach podest wokół Muzeum jest wysoki na około 20 centymetrów.

Poruszanie się wewnątrz Muzeum

Po przejściu przez drzwi stajemy w holu połączonym z księgarnią. Przechodząc 3 metry prosto, po lewej znajdziemy recepcję, gdzie można kupić bilety i uzyskać szczegółowe informacje. Samoobsługowa szatnia jest na lewo od wejścia, by dojść do wieszaków trzeba przejść 5 metrów. Naprzeciwko, na prawo od wejścia, znajdują się zamykane szafki (klucz należy pobrać w recepcji). Wejście na salę wystawową znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych w odległości 10 metrów.

Przestrzeń wystawowa jest jednym pomieszczeniem o wymiarach 20 metrów szerokości i 30 metrów długości. Na ścianie przeciwległej do wejścia znajdują się drzwi do kawiarni. W kawiarni są też toalety. Po przejściu przez drzwi od strony wystawy bar znajduje się około 5 metrów prosto i w prawo, a toalety około 7 metrów od drzwi prosto i około 4 metry w lewo po prawej stronie. Pierwsze drzwi to toaleta damska, około 1 metr dalej znajdują się drzwi do toalety męskiej. Po wejściu do kawiarni od zewnątrz bar znajduje się około 5 metrów prosto i w lewo, a toalety około 3 metry prosto i 4 metry w prawo.