Syrena herbem twym zwodnicza

Publikacja pod redakcją Marty Dziewańskiej i Joanny Mytkowskiej towarzysząca wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” w Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 25 marca - 18 czerwca 2017.

Tytuł to cytat z wiersza „Dedykacja” Cypriana Kamila Norwida z 1866 roku, będącego osobistą inwokacją do Warszawy („młodości mej stolico…”) i przypomnieniem mitologicznej syreny jako niebezpiecznej hybrydy człowieka i zwierzęcia (oryginalnie ptak z głową kobiety), uwodzącej żeglarzy śpiewem i wiodącej ku zatraceniu. Poeta, by pokazać własne złożone relacje z Warszawą przywołuje antyczne źródła herbu – inwokacja Norwida zainspirowała metodę pracy twórców wystawy.

Broszura zawiera wstęp Marty Dziewańskiej i Joanny Mytkowskiej, teksty „Podsłuchiwanie obrazów” Jakuba Momry, „Syrena. Tego alarmu już nikt nie odwoła” Katarzyny Przyłuskiej oraz rozmowę Tomasza Fudali z Przemysławem Mrozowskim „Syrena w herbie Warszawy”.

Bilety

..5CZW5  Kup bilet
..hSOBh  Kup bilet

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Cykl Lekcje w Muzeum nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
Cykl Działania rodzinne MUZEUM nad Wisłą
Cykl Działania otwarte MUZEUM nad Wisłą
Cykl Niedzielne spacery po wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza”
Cykl Środowe spacery w języku rosyjskimПо средам прогулки по выставке с гидом на русском языке MUZEUM nad Wisłą
12:00 Otwarcie Otwarcie Muzeum nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
14:00 Warsztaty Syreny na murAkcja przy ul. Dobrej (mur przy starej elektrowni) Mur przy starej elektrowni
róg ul. Leszczyńskiej i Dobrej, Warszawa