Warszawa w budowie 2009

Książka jest zapisem wydarzeń pierwszej edycji festiwalu projektowania miasta WARSZAWA W BUDOWIE – próbą uchwycenia energii i twórczego fermentu, które ogarnęły wtedy Warszawę.

Układ i zawartość książki oddają różnorodność programu pierwszej, eksperymentalnej WARSZAWY W BUDOWIE. Rozpiętość tematów – od wzornictwa poprzez architekturę, urbanistykę, socjologię miasta po artystyczne reakcje na zjawiska zachodzące w wielkich aglomeracjach – dała festiwalowi niezwykłą dynamikę, którą książka stara się zachować. Kluczowy aspekt WARSZAWY W BUDOWIE, czyli podmiotowy udział publiczności zaproszonej do współtworzenia cyklu spotkań nazwanych Departamentem Propozycji, zajmuje w książce miejsce szczególne: spotkania te są zrelacjonowane w całości, by pokazać bogactwo i potencjał warszawskiego społecznego urbanizmu.

Książka dokumentuje najciekawsze i najbardziej dynamiczne momenty festiwalu: dyskusje o problemach miasta i wizjach jego rozwoju (Departament Propozycji – tu m.in. warszawski transport, wspólnoty i wykluczeni, natura); sesje z zagranicznymi gośćmi, poszerzające analizowane tematy o międzynarodowy kontekst (tematy sesji to m.in. „Architektura spadochronowa”, „Miasto i zysk”, „Bałkanizacja jako strategia”); debatę o przyszłości placu Defilad. Uzupełnieniem jest bogaty materiał wizualny z wystaw zorganizowanych w ramach WARSZAWY W BUDOWIE (zdjęcia: Jan Smaga), wybór festiwalowych plakatów zaprojektowanych przez Ludovica Ballanda, a także rysunki Tymka Jezierskiego.

Autorzy tekstów: Marcel Andino Velez, Sebastian Cichocki, Magdalena i Artur Frankowscy, Tomasz Fudala, Ana Janevski, Ivan Kucina, Marion von Osten, Łukasz Stanek, Uglycute.

Bilety

..3CZW3  Kup bilet