Object Lessons

Zofia Rydet (1911–97) prace nad projektem znanym później jako „Zapis socjologiczny” rozpoczęła w roku 1978. Zbiór fotografii ludzi i zamieszkiwanych przez nich wnętrz rozrósł się do rozmiarów olbrzymiego archiwum, liczącego ponad 20 tysięcy negatywów.

To przedsięwzięcie całkowicie pochłonęło Rydet, zdjęcia z tej serii robiła do końca życia, nie nadając im nigdy skończonej formy wystawy czy publikacji.

„Object Lessons”, zbiór tekstów polskich i zagranicznych badaczy zainspirowanych wystawą w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie „Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990”, na wiele sposobów analizuje to niezwykłe dzieło, wprowadzając polską fotografkę do międzynarodowego kanonu dwudziestowiecznej fotografii i sztuki. „Zapis socjologiczny” jest tu pokazany w kontekście fotografii niemieckiej i amerykańskiej, na szerszym tle polskiej fotografii socjologicznej lat 70. i 80., jest interpretowany w swej materialności i poddawany refleksji teoretycznej. Pokazuje niezwykłą siłę fotografii jako sposobu patrzenia na świat i jako nieoczywistej metody jego archiwizowania.

Tekstom towarzyszą obszerne autorskie wybory zdjęć Zofii Rydet.

Bilety

..4CZW4  Kup bilet