Andrzej Wróblewski: Recto / Verso

Wystawie „Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948-1949, 1956-1957” towarzyszy publikacja - zapis wybranych wystąpień badaczy na konferencji „Andrzej Wróblewski - z bliska / z daleka”, która odbyła się w Muzeum we wrześniu 2013 roku.

Niniejsza publikacja oraz konferencja, do której się odnosi, stanowią część szerokiego projektu badawczego, którego zwieńczeniem jest wystawa przygotowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy współpracy z Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie.

Andrzej Wróblewski (1927–1957) to jeden z największych polskich artystów, twórca bardzo własnej formy zarówno malarstwa abstrakcyjnego, jak figuratywnego. Rozdarty między politycznym zaangażowaniem i artystycznym eksperymentem, mierzył się z tą sprzecznością w sposób, który wciąż inspiruje współczesnych artystów. Książka, piórem badaczy z wielu krajów, daje próbę reinterpretacji tej twórczości i umieszcza ją w kontekście międzynarodowej sztuki – i historii sztuki – XX wieku. Wśród autorów są: Serge Guilbaut, Katarzyna Bojarska, Jérôme Bazin, Dorota Jarecka, Tom McDonough, Łukasz Ronduda, Ulrich Loock, Jean-François Chevrier, Anda Rottenberg i Jan Michalski.

Książka w języku angielskim.

Bilety

..4CZW4  Kup bilet