Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta

• Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta

Katalog wystawy „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”.

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to czwarta odsłona ekspozycji przygotowanej przez Soledad Gutiérrez, Aleksandrę Kędziorek i Łukasza Rondudę. Wcześniej prezentowana była w MACBA w Barcelonie (2014), Muzeum Serralves w Porto (2015) i Yale School of Architecture w New Haven (2016). Warszawska odsłona jest zwieńczeniem międzynarodowego tournée wystawy.

„Kalendarium życia Hansena wylicza wiele porażek. Projekty przerwane i porzucone. Projekty zniekształcone przez wykonawców. Realizacje znienawidzone przez mieszkańców. Z drugiej strony, życiorys Hansena to wiele pracowitych dziesięcioleci. Czas, kiedy budował domy i osiedla, wykładał, podróżował, cieszył się uznaniem na świecie. Dwanaście lat po śmierci architekta jego renoma wciąż rośnie.
Przez całe życie związany z warszawską Akademią, przez kilka dramatycznych miesięcy kierował nawet wydziałem rzeźby, później objął Międzywydziałową Katedrę Plastyki Zintegrowanej. Lista jego asystentów i uczniów jest długa i imponująca.
To chyba najważniejsze: jak na indywidualistę, współpracował z mnóstwem ludzi. Z Zofią Hansen stworzyli zawodowy duet. Zawsze mieli wokół siebie przyjaciół, orędowników, obrońców”.

Marcin Wicha, „Więcej”, fragment

Wystawa pokazuje różne obszary i skale twórczej działalności, w których Forma Otwarta znalazła zastosowanie. Do założeń Formy Otwartej nawiązuje również architektura wystawy. W swoich rozwiązaniach przywołuje skojarzenia z projektami wystawienniczymi Oskara Hansena, a nielinearna narracja i możliwość swobodnego wyboru ścieżki zwiedzania sprawia, że sam spacer po ekspozycji staje się doświadczeniem w duchu Formy Otwartej.