Pytania z widzialności

Na świecie są różne ptaki. Ten z naszej wystawy to ptak filozofujący. Choć ukryty – przekonacie się, że trzeba włożyć trochę wysiłku, by go zobaczyć – bardzo potrzebuje uwagi. Ptak z ciekawością i fascynacją przygląda się światu.

Spotyka na swojej drodze ludzi i zjawiska, które wydają mu z jakiegoś powodu obce lub niezwykłe. Przyjmując pozycję obserwatora, zastanawia się, czy samo patrzenie wystarcza. Czy może raczej jego spostrzeżenia są tylko małą cząstką tego, co kryje się w różnych ludzkich historiach?

Ptak zastanawia się więc nad tym, co właściwie na świecie jest widzialne, a co nie i jakie to ma dla nas znaczenie. Nasze oceny i wnioski bywają w końcu często automatyczne i powierzchowne, dlatego właśnie, że bazują jedynie na tym, co widzimy.

Publikacja składa się z zagadek (każdy z etapów opowieści to wyzwanie do odnalezienia kolejnego dzieła na wystawie) oraz zadań rysunkowych nawiązujących do kwestii „widzialności”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Pauliną WilkWęzeł świata. Jak Azjaci utkali matrycę globalizacji MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Warsztaty Malowane woskiemwarsztaty dla dorosłych z techniki batiku MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
20:00 Film Filmy Apichatponga Weerasethakulapokaz specjalny MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Joanna Wasilewskaoprowadza po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą