Gdybym była królem

Wystawa „Czym jest Oświecenie?” prezentowała królewską kolekcję rycin Stanisława Augusta Poniatowskiego. Publikacja „Gdybym była królem” to opowieść dziewczynki, która oglądając oświeceniowe ryciny, zaczyna marzyć o byciu oświeconym królem. Na kolejnych kartach wyobraża sobie, jakim królem by była, co byłoby dla niej ważne i czym zajmowałaby się na co dzień.

Wspólne śledzenie historii dziewczynki to świetna okazja do rozmów na temat tego, czym jest władza i jak sprawowana była w przeszłości. Książeczka zachęca dzieci do poszukiwania własnych odpowiedzi na pytanie o to, jak można rozumieć słowo oświecenie. Co to może znaczyć, że ktoś jest oświecony? Ciekawym wątkiem do dyskusji jest też sama idea kolekcjonowania i zbierania przedmiotów, tak bliska dzieciom. Bohaterka nieprzypadkowo chce być królem, a nie królową, co mamy nadzieję – również wywoła lawinę pytań i ciekawych rozmów.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Cykl Działania rodzinne towarzyszące wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
Cykl Działania otwarte towarzyszące wystawie „Czym jest Oświecenie? MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wernisaż Otwarcie wystawy Czym jest Oświecenie? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
20:00 Warsztaty Sitodruk na żywoakcja Kwiaciarni Grafiki w ramach Nocy Muzeów MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
Cykl Detale Oświeceniaspotkania w Gabinecie Rycin BUW i na wystawie w Muzeum nad Wisłą Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
ul. Dobra 56/66, Warszawa