Z Oskarem Hansenem po Polsce
Promocja książki Filipa Springera

• Z Oskarem Hansenem po Polsce

Filip Springer, autor książki „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” rusza w Polskę z promocją książki wydanej przez Muzeum i wydawnictwo Karakter.

„Zaczyn” jest wielowymiarowym tyleż reportażem historycznym, co biografią ideową i szkicem z antropologii architektury. Pisarz zaczyna jak etnograf osiedlający się wśród tubylców, czyli na Przyczółku Grochowskim – jednym z pięciu zrealizowanych projektów Hansenów. Springerowi nie zależy jednak na badaniu obyczajów blokowiskowych tubylców. On chce zrozumieć twórcę, dlatego zaczyna od zamieszkania w jego dziele. […] „Kto i dlaczego nam to zrobił?” – zdają się pytać mieszkańcy Przyczółka. Droga lektury „Zaczynu” wiedzie do zrozumienia i wybaczenia. Potwierdzeniem jednego i drugiego jest ostatnie zdanie książki: „Z Przyczółka Grochowskiego nie zamierzam się wyprowadzić”. Pomiędzy tymi zdaniami rozciąga się fascynująca rekonstrukcja filozofii architektury. Wychodzimy z lektury „Zaczynu” z nową umiejętnością czytania przestrzeni, wrażliwością na architekturę oswojoną i nudną, z czułością wobec surowej, funkcjonalnej moderny.
– to fragmenty znakomitego tekstu Ryszarda Koziołka o książkach Filipa Springera w ostatnim numerze „Tygodnika Powszechnego” (TP 37, 15.09.2013).

Spotkania z autorem:

Tarnów

BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1, 24 września (wtorek), godz. 17:00
spotkanie prowadzą Katarzyna Górowska i Miłosz Onak

BWA Dizajn, ul. Świdnicka 2-4, 25 września (środa), godz. 18:00
spotkanie prowadzi Agnieszka Kłos

Łódź

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9, 26 września (czwartek), godz. 18:00
spotkanie prowadzi dr inż. arch. Błażej Ciarkowski

22 października, Festiwal Conrada 2013