what about support and what about struggle
e-publikacja

• what about support and what about struggle

L’Internationale Online przedstawia najnowszą e-publikację "what about support and what about struggle" – zbiór poetyckich odpowiedzi na najbardziej istotny dziś temat: jak przetrwać katastrofy (nie)naturalne?

W listopadzie 2020 poetki i poeci oraz artystki i artyści Napo Masheane, Leuli Eshraghi, Merve Unsal, Taco de Raya, Lukaza Branfman-VerissimoFernanda Lagunatom otrzymali tom wierszy Francisa Lo „A Series of Un / Natural Disasters” (Commune Editions, 2016). Było to zaproszenie do powrotu do krytyki dyskursu katastroficznego, którą osoby te przeprowadziły niegdyś lub współcześnie. "what about support and what about struggle" jest rezultatem tej propozycji: to międzynarodowy, spekulatywny projekt tłumaczeniowy, w którym pisarki i pisarze oraz artystki i artyści pochodzący z różnych miejsc odpowiadają na wiersze Francisa Lo w różnych językach, za pomocą rozmaitych form, dzieląc się estetyczno-politycznymi obawami.

Zapraszamy do lektury publikacji online, pobierania jej, udostępniania i samodzielnego drukowania z biblioteki L'Internationale oneline.

Autorki i autorzy
Napo Masheane, Léuli Eshraghi, Merve Unsal, Taco de Raya, Lukaza Branfman-Verissimo, Francis Lo, Fernanda Laguna, Jennifer Hayashida, Corina Oprea

Redaktorki
Jennifer Hayashida i Corina Oprea

Francis Lo
urodzony w Manapla na Filipinach queerowy poeta. Mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jego wiersze pomieszczone w tomie „A Series of Un / Natural Disasters” odnoszą się do pustoszących Stany Zjednoczone huraganów Katrina (2005) i Sandy (2012), stawiając pytanie o to, jakimi możliwościami działania dysponuje wspólnota w obliczu nieskuteczności państwa. Poezja Lo korzysta z procesu przekładu jako jednej z wielu metod badania i krytyki tego, co uczeni tacy, jak Orlando Patterson określają mianem „śmierci społecznej”, czyli odmowy uznania pełni człowieczeństwa, zwłaszcza przez instytucje państw narodowych. Jako odpowiedź, Francis Lo proponuje poetykę wzajemnej troski reprezentowanej przez asamblaż, transkrypcję, gromadzenie danych, wywiad i martwą naturę.

L'Internationale Online
L'Internationale Online to platforma badawcza i artystyczna uruchomiona w 2014 r. przez konfederację muzeów L'Internationale, obecnie zarządzana przez HDK-Valand Art Academy i działająca w ramach czteroletniego programu Our Many Europes.

W skład L’Internationale wchodzą
MACBA (Barcelona), Moderna Galerija (Lublana), Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (Antwerpia), SALT (Stambuł i Ankara), Van Abbemuseum (Eindhoven), oraz Museo Reina Sofía (Madryt). Do grona partnerów projektu należą ponadto: HDK-Valand Academy of Art and Design (HDK-Valand, Göteborg, Szwecja) i National College of Art and Design (NCAD, Dublin, Irlandia).

Członkowie i członkinie rady redakcyjnej
Nick Aikens, Farah Aksoy, Sara Buraya Boned, David Crowley, Meagan Down, Anne-Claire Schmitz, Ida Hiršenfelder, Pablo Martinez, Jyoti Mistry, Corina Oprea, Yuji Kawasima, Tove Posselt.