WARSZAWA W BUDOWIE 6
Miasto artystów (11 października – 9 listopada 2014)

• WARSZAWA W BUDOWIE 6

Do tej pory festiwal WARSZAWA W BUDOWIE skupiał się na architekturze i jej twórcach, na reklamie w przestrzeni publicznej i na procesach partycypacyjnych. Teraz czas na artystów.

Warszawa 2014 roku jest centrum życia artystycznego Polski. To tutaj swoje siedziby mają najważniejsze instytucje kultury, galerie komercyjne i redakcje magazynów kulturalnych. Każdego miesiąca otwiera się kilkanaście wystaw, odbywają się prezentacje książek, performanse, dyskusje i pokazy filmów. Również za sprawą symbolicznych realizacji w przestrzeni publicznej ("Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiej, „Tęcza” Julity Wójcik) warszawska sztuka pojawia się na pierwszych stronach gazet, a mieszkańcy stolicy mają wyrobione zdanie na jej temat. Sami artyści też, przez swój styl życia, wyznaczają trendy, które po pewnym czasie stają się obowiązujące i typowe dla społeczeństwa lub niektórych jego grup. Artyści oraz ich sztuka odgrywają więc ważną rolę w procesach emancypacyjnych.

Środowisko skupione wokół sztuk wizualnych prowadzi również dyskusje poświęcone sytuacji ekonomicznej artystów i ich włączeniu do systemu ubezpieczeń społecznych. Ważnymi tematami są też procesy gentryfikacyjne i dostępność pracowni.

WARSZAWA W BUDOWIE od początku była festiwalem opisującym miasto. W tym roku opowiedzą o nim artyści sztuk wizualnych, których rola w tworzeniu Warszawy jest ciągle niedoceniana. To oni byli często prekursorami nowego miejskiego stylu życia, który dzisiaj stanowi o atrakcyjności stolicy.

11 września, na miesiąc przed otwarciem festiwalu, opublikujemy opisy i lokalizacje pięciu wystaw oraz program towarzyszący.

Współorganizatorem festiwalu jest Muzeum Warszawy.