Umowa na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisana

• Umowa na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisana

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners

W czwartek, 28 lutego została podpisana umowa na budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce. Budowa MSN zakończy się w 2022 roku.

Serce Warszawy przechodzi właśnie gruntowną metamorfozę. Na mapę miasta powrócił ZODIAK - Warszawski Pawilon Architektury, poznaliśmy także zwycięski projekt, na podstawie którego zostaną wprowadzone zmiany na Placu Centralnym. Stworzenie nowego centrum stolicy wiąże się z szeregiem ważnych projektów, m.in. modernizacją Placu Pięciu Rogów, zmianami na placu Powstańców Warszawy czy aranżacją południowej części pl. Defilad – zwaną zieloną aortą Warszawy. Celem tej kompleksowej transformacji jest stworzenie centrum przyjaznego mieszkańcom, sprzyjającego różnorodnym stylom życia.

- Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat, która realnie stworzy Nowe Centrum Warszawy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, oddająca ducha miasta - nowoczesność, różnorodność, otwartość. Zbudowała solidną, rozpoznawalną markę i zdobyła liczne grono stałych gości wystaw – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje - Częścią tej inwestycji będzie budowa siedziby TR Warszawa, teatru miejskiego, którego misją jest tworzenie dostępnej przestrzeni dla poszukiwań twórczych i dyskusji, wspieranie młodej generacji artystów, obecność w międzynarodowym obiegu sztuki. Za parę tygodni rozpoczną się prace budowlane. To namacalny dowód, że już niedługo warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z oferty tych najnowocześniejszych obiektów kultury, które zmienią przestrzeń naszego miasta.

- Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą to niezwykle ważny moment dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po czternastu latach od założenia instytucji, a po dwunastu od pierwszego konkursu architektonicznego, wreszcie przystępujemy do budowy budynku muzeum. Ale to także ważny moment dla Warszawy. Rozpoczyna się rewitalizacja ścisłego centrum, a jednocześnie próba nadania mu nowego, współczesnego charakteru oraz przełamania długoletniej niemocy i symbolicznej pustki na Placu Defilad. Tak długo czekając na ten budynek, MSN zdążyło już wrosnąć w miasto, a tym samym stać się wyrazem jego charakteru i aspiracji. Jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwania, jakim jest prowadzenie dużej, publicznej instytucji w centrum miasta - Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Bardzo się cieszę, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie obdarzyło nas zaufaniem, powierzając wykonanie tej wymagającej inwestycji. Mamy ogromne doświadczenie w budowie skomplikowanych obiektów użyteczności publicznej, a niewątpliwie projekt MSN jest złożony zarówno pod względem technicznym, inżynierskim, jak i organizacyjnym. Zapewniam, iż dołożymy wszelkich starań, aby kontrakt zrealizować zachowując najwyższe standardy jakościowe i technologiczne oraz sprostać wymaganiom Inwestora - powiedział Jerzy Werle, prezes zarządu WARBUD SA.

Jedna z najbardziej skomplikowanych technologicznie inwestycji w Polsce

Nie ma takiej drugiej publicznej inwestycji, która byłaby budowana nad dwoma tunelami metra. Takie umiejscowienie inwestycji powoduje, że jeszcze większy niż standardowo nacisk położono na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla otoczenia nad, jak również pod placem budowy. Zaproponowane przez oferentów rozwiązania zostały szczegółowo przeanalizowane przez grono ekspertów z Instytutu Badań Dróg i Mostów, uznanych architektów niezwiązanych z prowadzoną inwestycją, a także inżynierów odpowiedzialnych za projekty konstrukcji i instalacji. Wszystkie te działania miały na celu wyłonienie wykonawcy, którego oferta w maksymalnym stopniu spełni określone przez Muzeum i miasto parametry bezpieczeństwa budowy i jakości wykonania. Przeprowadzona została szczegółowa analiza rynku budowlanego w Polsce oraz tendencje na nim panujące.

Projekt pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners

Za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy ze swoim partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o., natomiast projektantem konstrukcji i instalacji było biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp z o. o.

Pracownia Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku została wyłoniona w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji z ogłoszeniem w 2014 roku. Nowojorski architekt to zdobywca wielu prestiżowych wyróżnień, jest autorem cenionych budynków publicznych i muzealnych w USA, m.in. North Carolina Museum of Art w Raleigh (2011, nagroda American Institute of Architects), Corning Museum of Glass w stanie Nowy Jork czy otwartego pod koniec 2018 roku Glenstone Museum w stanie Maryland.

DODATKOWE INFORMACJE:

Powierzchnia galeryjna: 4574 m2
Powierzchnia programowa: 10348 m2
Powierzchnia całkowita: 19 788 m2
Ilość kondygnacji podziemnych: 2
Ilość kondygnacji nadziemnych: 4
Wysokość zabudowy: 24,95 m
Wymiary budynku w rzucie około: 104 x 40 m
Podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą: 28 lutego 2019 r.
Planowane przekazanie terenu Generalnemu Wykonawcy: 1 kwietnia 2019 r.
Czas trwania budowy: 42 miesiące
Szacowany termin otwarcia: grudzień 2022 r.
Wartość robót budowlanych: 416 970 000,00 zł brutto