Sezon 2019 w Szuminie
Skala mezo: Rozmowa przez płot

• Sezon 2019 w Szuminie

fot. Z archiwum Igora Hansena

Sezon 2019 w Szuminie poświęcimy studiowaniu skali mezo, w której Oskar i Zofia Hansenowie upatrywali szansę na nawiązywanie relacji z najbliższym otoczeniem: sąsiadami, wsią, otaczającą ich przyrodą.

Prześledzimy, w jaki sposób ich architektura tworzyła skalę spotkania, rozmowy „przez płot” i inspirowała do zainteresowania wsią. Przyjrzymy się potencjałowi, jaki może tkwić we współdzieleniu Domu Hansenów z lokalną szumińską społecznością.

Tegoroczny sezon otwieramy wycieczką rowerową, co pozwoli zapoznać się z okolicą. Współorganizujemy też wydarzenie dla lokalnej społeczności razem z reaktywowanym Towarzystwem Przyjaciół Szumina i Wywłoki. W wakacje będziemy dużo częściej udostępniać dom organizując kilka tygodni otwartych.

Podtrzymujemy współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie: studenci Wydziału Wzornictwa pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego i Ewy Śmigielskiej odbędą w Szuminie wiosenny plener. Jak co roku, odwiedzą nas międzynarodowi rezydenci CSW Zamku Ujazdowskiego, a także uczestnicy European Design Festival.

Wraz z końcem 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stało się właścicielem domu Hansenów w Szuminie. Wiosną 2018 roku rozpoczął się kolejny sezon udostępniania domu zwiedzającym, a także prace inwentaryzacyjne i konserwatorskie. Zakup był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dom w Szuminie należał do małżeństwa architektów Zofii i Oskara Hansenów, którzy rozpoczęli jego budowę w 1968 roku. Jest uznawany za przestrzenny manifest Formy Otwartej – koncepcji, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej. Budynek ma charakterystyczny plan, płynnie łączy wnętrze i zewnętrze, by umożliwiać łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Architektura Formy Otwartej stanowi ramę dla życia i działa dopiero wówczas, gdy korzystają z niej ludzie. Dom zachęca do aktywnego odbioru przestrzeni, dlatego świetnie się sprawdzał jako miejsce plenerów Szkoły Architektury z Bergen, a ostatnio także Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.

Od 2014 roku, po udostępnieniu zwiedzającym, dom jest chętnie odwiedzany przez licznych pasjonatów architektury. Muzeum będzie starało się podtrzymać aurę tego miejsca, będzie umożliwiało korzystanie z jego walorów architektonicznych poprzez organizowanie warsztatów, seminariów i plenerów artystycznych. Dom Hansenów będzie nadal służył refleksji nad sztuką i architekturą.

W 2018 roku Dom Hansenów wraz z ogrodem został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

Ważna informacja:
Dom jest dostępny dla zwiedzających tylko w wyznaczone dni w roku. Kalendarz najbliższych wiosennych i letnich wycieczek udostępnimy wkrótce.