Rok 2021 na budowie MSN-u

• Widok na budowę, na pierwszym planie żółte stalowe konstrukcje, w centrum betonowa białe litera M - logo Muzeum, za nią niebieski dźwig i budynki Ściany Wschodniej.

fot. Rafał Milach

Koniec roku to czas podsumowań – sprawdźcie, jakie etapy budowy siedziby MSN-u na Placu Defilad zrealizowaliśmy w minionym roku!

W 2021 roku:

• rozpoczęliśmy prace związane z główną konstrukcją budynku Muzeum – do końca roku wykonane zostały wszystkie elementy żelbetowe głównej konstrukcji od płyty fundamentowej do stropu nad kondygnacją +2;
• przystąpiliśmy do realizacji fasady Muzeum z betonu architektonicznego;
• rozpoczęliśmy budowę wieży kina;
• zrealizowaliśmy roboty konstrukcyjne związane z budową głównej klatki schodowej Muzeum;
• wykonaliśmy część portali wejściowych do galerii wystawienniczych, uwzględniając przy tym pierwsze elementy identyfikacji wizualnej;
• przeprowadziliśmy prace instalacyjne – przede wszystkim elektryczne i sanitarne – zarówno na poziomach podziemnych, jak i nadziemnych.

Nadchodzący rok będzie pełen wyzwań: prace nad główną konstrukcją zostaną zakończone, dzięki czemu budynek będzie uszczelniony przed wpływem warunków atmosferycznych – zostanie wówczas osiągnięty tzw. stan surowy zamknięty. W 2022 roku rozpocznie się również budowa lokalnych dróg pomiędzy ul. Marszałkowską a ul. Emilii Plater, które posłużą do obsługi przyszłej siedziby Muzeum oraz sąsiadującego z nim teatru TR Warszawa.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstaje po północnej stronie placu Defilad. Oprócz przestrzeni wystawowych budynek pomieści m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie oraz bistro.
Za projekt odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners. Budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Zajrzyj na profil @muzeumwbudowie na Instagramie.