Poszukiwany, poszukiwana!
Nabór na wolontariat w dziale edukacji Muzeum

• Poszukiwany, poszukiwana!

Oprowadzanie po wystawie "Gdyby dwa morza miały się spotkać", fot. B. Stawiarski

Poszukujemy wolontariuszy chętnych do współtworzenia programu edukacyjnego Muzeum.

Poszukujemy osób

• pełnoletnich
  • zainteresowanych sztuką współczesną, historią Warszawy
  • energicznych i z inicjatywą
  • gotowych do wzięcia udziału w 10 spotkaniach szkoleniowych odbywających się w sierpniu i wrześniu (spotkania odbędą się w godzinach popołudniowych w tygodniu, start po 17.00)

W czym możesz nam pomóc?

Muzeum poszukuje wolontariuszy chętnych do współpracy przy zbliżających się wystawach. Głównymi punktami jesiennego programu Muzeum będą otwierająca się 25 września wystawa „Zofia Rydet, Zapis, 1978-1990” oraz siódma już edycja festiwalu Warszawa w Budowie z wystawą „Spór o odbudowę”.

Do zadań wolontariuszy należeć będzie przede wszystkim współpraca z muzealnymi przewodnikami i animatorami przy tworzeniu i realizacji programu edukacyjnego skierowanego do widzów w różnym wieku. Już w sierpniu rozpoczynamy cykl szkoleń poświęconych wystawom i festiwalowi.

Wybrane działania i projekty realizowane w przeszłości przez wolontariuszy Muzeum

• Oprowadzania tematyczne – wolontariusze przygotowują i realizują autorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie, oprowadzania odbywają się wieczorami i w weekendy i są skierowane do widzów dorosłych
  • Działania otwarte – podczas trzygodzinnych otwartych warsztatów o luźnej formule, wolontariusze wprowadzają najmłodszych widzów Muzeum w tematykę wystaw i zachęcają do działań inspirowanych wystawami
  • Blog Muzeum – w 2013 roku wolontariusze Muzeum założyli blog „Serce kraju”, który rozwija tematykę wystaw i odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania zwiedzających, w kolejnych latach wolontariusze przygotowywali materiały umieszczane na blogu
  • Warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci, warsztaty rodzinne – wolontariusze wspierają muzealnych przewodników i animatorów podczas zajęć z grupami
  • Pomoc przy bieżącej pracy Działu Edukacji, takiej jak: promocja wydarzeń edukacyjnych Muzeum, research związany z działalnością edukacyjną Muzeum

• przyjazną atmosferę i ciekawe wyzwania
  • cykl szkoleń prowadzonych przez Zespół Muzeum dotyczący otwierających się wystaw, oraz historii i misji Muzeum
  • spacery po wystawach prowadzone przez kuratorów wystaw oraz doświadczonych przewodników Muzeum, możliwość uczestniczenia w warsztatach i lekcjach muzealnych skierowanych do szkół
  • zaświadczenie o odbyciu wolontariatu

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza rekrutacyjnego (Google).
W uwagach prosimy o zaznaczenie wstępnego wyboru wystawy: Zofii Rydet lub festiwalu Warszawa w Budowie.
 Zgłoszenia przyjmujemy do 14 sierpnia 2015 r. Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu z wybranymi kandydatkami i kandydatami.

Informacje o wystawach

ZOFIA RYDET. ZAPIS, 1978-1990

25.09.2015 – 10.01.2016

Wystawa jest najobszerniejszą jak dotąd prezentacją „Zapisu socjologicznego”, monumentalnego projektu fotograficznego autorstwa Zofii Rydet. Cykl ten realizowany był od 1978 roku, niemal do jej śmierci 1997 roku.

Rydet rozpoczęła prace nad „Zapisem” w dość późnym wieku (mając 67 lat), już jako artystka o ustalonej renomie i pokaźnym dorobku wystawienniczym. Jej twórczość zajmowała osobną pozycję w środowisku polskich fotografów, zdominowanym wówczas przez mężczyzn i tendencje konceptualne. Na cykl „Zapis socjologiczny” składa się około 20 tysięcy zdjęć, wykonanych w ponad stu miejscowościach, głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie.

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest próbą rekonstrukcji nigdy niezrealizowanej wystawy – z jednej strony bazującej na wskazówkach obecnych w notatkach i prywatnej korespondencji Zofii Rydet, z drugiej uwspółcześniającej jej dzieło za pomocą obecnie dostępnych technologii (zwłaszcza w przypadku nigdy niewywołanych odbitek).

WARSZAWA W BUDOWIE

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE dotyczy przemian przestrzeni publicznej i prywatnej stolicy. Impreza ma już swoją tradycję i wierną publiczność. Festiwal został powołany do życia w 2009 roku w ramach starań miasta o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Format wydarzenia ewoluował od prezentacji współczesnego projektowania w szerokiej perspektywie (wzornictwo, grafika, architektura) do partycypacyjnego projektu badawczo-edukacyjnego, który koncentruje się na projektowaniu w kontekście problemów dzisiejszego miasta. Organizatorem jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaś od 2013 roku partnerem w organizacji jest Muzeum Warszawy (dawniej Muzeum Historyczne m.st. Warszawy).