PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE 2017
POWTARZANIE MATERIAŁU

• PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE 2017
    Ilustracja: Piotr Chuchla

Przez całe lato Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Urząd Dzielnicy Targówek zapraszają do udziału w bezpłatnych wydarzeniach, które odbywają się w ramach IX rozdziału Parku Rzeźby na Bródnie.

Tegoroczna odsłona projektu to muzealne „powtarzanie materiału” – seria wykładów, pikników, spacerów i spotkań, zorganizowanych z myślą o mieszkańcach Targówka i wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać Park Bródnowski i zgromadzone w nim rzeźby. Kuratorzy Muzeum przyglądają się poprzednim edycjom wystawy, odwiedzając starych, dobrych znajomych: artystów, prace, zrealizowane i niezrealizowane idee. Program bezpłatnych wydarzeń potrwa do 3 września 2017 roku, kiedy to zainstalowany zostanie odlew pomnika „Mieszczenie z Bródna”, zaprojektowanego w ubiegłym roku na warsztatach z mieszkańcami dzielnicy.

Wśród zaplanowanych działań znalazły się m.in. piesze wędrówki inspirowane sytuacjonistycznymi „dryfami”, sobotnie pikniki w domku herbacianym; latający uniwersytet sztuki, wizyty artystów, którzy realizowali swoje prace w poprzednich edycjach (m.in. Katarzyny Przezwańskiej i Pawła Althamera). Jednocześnie w parku pracować będzie „grupa rekonstrukcyjna”, która zamiast zbrojnych potyczek, odtwarzać będzie dzieła sztuki z XX i XXI wieku. Częścią programu są również prace konserwatorskie i badania nad zgromadzonymi w Parku dziełami.

W ramach IX edycji pod adresem park.artmuseum.pl ruszyła też nowa strona Parku Rzeźby na Bródnie, stworzona przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze studio Huncwot. Dzięki wirtualnej mapie, podłączonej do nawigacji satelitarnej, w dowolnym punkcie Warszawy i globu można teraz sprawdzić ile kilometrów dzieli nas od Parku, a na miejscu bez trudu znaleźć schowane wśród zieleni rzeźby. Mobilna wersja strony umożliwia szybki dostęp do informacji o pracach, a także odsłuchanie ich audiodeskrypcji. Strona zawiera też kalendarium wydarzeń odbywających się aktualnie w Parku oraz pełną ofertę dla zwiedzających - za jej pośrednictwem możliwa jest rezerwacja bezpłatnych spacerów z przewodnikiem i zajęć edukacyjnych. Jest to wreszcie baza wiedzy dla badaczy, zbierająca zdjęcia, filmy, nagrania, teksty oraz archiwum edycji i wydarzeń, które odbyły się w Parku Rzeźby od początku jego istnienia.

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Park pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. W 2018 roku zaplanowano realizację jublieuszowej, X edycji projektu - program powstaje w partnerstwie z Parkiem Rzeźby Srihetta w Bangladeszu.

Nadchodzące wydarzenia w ramach IX edycji Parku Rzeźby:

8.06.2017 – Latający Uniwersytet Parku Rzeźby – pierwszy wykład w ramach cyklu, dotyczący Domku herbacianego – rzeźby Rirkrita Tiravanija. Prowadzenie: Marcel Andino Velez i Michał Mioduszewski

20.06.2017 – Awangarda w Areszcie Śledczym – drugi w cyklu wykładów dla osadzonych o historii artystycznej awangardy. Prowadzenie: Zofia Czartoryska

22.06.2017 - Latający Uniwersytet Parku Rzeźby – wykład o rzeźbie „Krata” Moniki Sosnowskiej. Prowadzenie: Tomasz Fudala

01.07.2017 – Ruchy Ziemi, czyli dlaczego pękają chodniki na Bródnie? - dryf geologiczny z artystką Katarzyną Przezwańską, autorką interwencji malarskich rozsianych po Parku Rzeźby

29.06.2017 – Prace ziemne. Wykład i rekonstrukcje historycznych dzieł z nurtu sztuki ziemi na terenie ogródków działkowych ROD „Pratulińska” na Targówku. Prowadzenie: Sebastian Cichocki

8.07, 22.07, 5.08, 19.08.2017 – pikniki rodzinne przy Domku Herbacianym, połączone z oprowadzaniem po Parku Rzeźby na Bródnie

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie:
park.artmuseum.pl