Otwarcie nowego budynku MSN-u
Jesień 2024

• Fasada nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zdjęcie: Marta Ejsmont

Jesienią 2024 roku nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarta dla publiczności. Z tej okazji zaplanowaliśmy największą w historii instytucji odsłonę dzieł sztuki pochodzących z niemal 20-letniej, ciągle rozwijanej, kolekcji MSN-u. Będzie to też pierwsza okazja, by w pełni doświadczyć przestrzeni budynku przy placu Defilad i jego miastotwórczego potencjału. Dla zwiedzających przygotowywany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących oraz kolejna, szesnasta odsłona festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Spot z audiodeskrypcją: https://vimeo.com/manage/videos/882523546

Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest już niemal gotowy. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz poszczególnych sześciu kondygnacji, skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Muzeum zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni, z czego 4500 m2 to przestrzenie ekspozycyjne, mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze. Galerie usytuowane na najwyższej kondygnacji z rozproszonym światłem słonecznym, doświetlą rozmieszczone w dachu świetliki.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy.

Otwarty dla mieszkanek i mieszkańców parter Muzeum, gdzie będzie działać kawiarnia oraz muzealna księgarnia, został zaplanowany jako miejsce realizacji programu publicznego i integracji różnych dziedzin sztuki. Do pracy przy tych wspólnych wydarzeniach, obejmujących między innymi przestrzenie audytorium i sal edukacyjnych, Muzeum będzie zapraszać także partnerów, inne instytucje kultury czy NGOsy.

W budynku powstanie kino z widownią na 150 osób, autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących. Zrekonstruowane zostanie także legendarne, zaprojektowane przez Oskara Hansenów, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów. W MSN-ie znajdą się również pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Osoby pracujące skorzystają z nowych pomieszczeń administracyjno-technicznych.

Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra zostaną posadzone wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.