O rzeźbie „Lot” Romana Stańczaka i „Skarbach Krymu” na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

• O rzeźbie „Lot” Romana Stańczaka i „Skarbach Krymu” na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Kadr filmu "Lot", Polska, 2022, 70 min, reż. Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska

W ramach 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędą się dyskusje poświęcone filmowi „Lot” Anny Zakrzewskiej i Łukasza Rondudy o twórczości Romana Stańczaka oraz debata po filmie „Skarby Krymu” reż. Oeke Hoogendijk. Partnerem spotkań jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Pokaz filmu „Skarby Krymu” oraz debata „Do kogo należy sztuka?”
15 maja (niedziela), godz. 16.00

Już w pierwszy weekend festiwalu – w niedzielę 15 maja odbędzie się debata „Do kogo należy sztuka?” po filmie „Skarby Krymu” reż. Oeke Hoogendijk. Czy sztuka może stać się zakładnikiem w konflikcie zbrojnym i politycznym? Kto powinien przejąć nad nią kuratelę i czy ma do tego prawo? Czy ochrona tłumaczy grabież? Debatę o tożsamości i przynależności sztuki toczyć będą Tomasz Szerszeń, prof. Małgorzata Omilanowska wraz z prowadzącą – Moniką Krajewską.

W 2014 roku Allard Pierson Museum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii pod hasłem „Krym – złoto i skarby Morza Czarnego”. Rosja dokonała wtedy aneksji tego regionu. Po zakończeniu wystawy pojawiło się pytanie, komu należy zwrócić dzieła sztuki. Muzeom na Krymie, które były tak uprzejme, że je wypożyczyły? Czy może Ukrainie, do której Krym należał przed aneksją? Co powinien zrobić dyrektor amsterdamskiego muzeum – Wim Hupperetz? Film „Skarby Krymu” próbuje nadać ludzki wymiar tej skomplikowanej sprawie, starając się odnaleźć drogę wyjścia z zawiłej batalii.
Bilety na projekcję filmu, po którym odbędzie się spotkanie.

Pokaz filmu „Lot” oraz debata „O czym jest rzeźba Lot Romana Stańczaka?”
21 maja (sobota), godz. 15.30

Wystawa w Polskim Pawilonie nigdy nie była tak szeroko dyskutowana jak w 2019 r. O czym naprawdę jest rzeźba „Lot” legendarnego performera i rzeźbiarza Romana Stańczaka, która Polakom kojarzy się jednoznacznie z katastrofą smoleńską? Jako najbardziej bezkompromisowy głos pokolenia Stańczak skalpował meble, obwiązywał się kablami, wywracał czajnik na lewą stronę...
Podczas spotkania o znaczeniu sztuki Romana Stańczaka, którego twórczość wywodzi się ze słynnej Kowalni (pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP) i jest ważnym punktem odniesienia dla jej absolwentów: Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, opowie Łukasz Mojsak, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW i studiów w zakresie teorii sztuki współczesnej na Goldsmiths, University of London. Kurator wystaw i pokazów filmowych, autor tekstów o sztuce współczesnej i filmie. Współkurator wystawy Romana Stańczaka Lot w Pawilonie Polskim na 58. Biennale Sztuki w Wenecji.
Bilety na projekcję filmu „Lot” Anny Zakrzewskiej i Łukasza Rondudy, po którym odbędzie się spotkanie.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.