Nabór do nowej edycji programu „Formy podstawowe”
wydłużony do 15 września
Na prośbę szkół, które zasygnalizowały potrzebę dodatkowego czasu na zgłoszenia, postanowiliśmy wydłużyć nabór do programu „Formy podstawowe” do 15 września 2024 roku. Zależy nam, aby jak największa liczba placówek mogła wziąć udział w tej wyjątkowej inicjatywie, dlatego chcemy dać szansę wszystkim zainteresowanym na dopełnienie formalności. Zachęcamy do składania zgłoszeń i skorzystania z tej niepowtarzalnej okazji, by zaprezentować twórczość uczniów w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Chcesz, aby Twoi uczniowie i uczennice zaprezentowali się na wystawie w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie? Zgłoś swoją szkołę do najnowszej edycji programu “Formy podstawowe”!
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego ogłaszają nabór do czwartej edycji programu „Formy podstawowe”. Wyłonione w naborze placówki edukacyjne odwiedzą Muzeum oraz otrzymają zestaw instrukcji artystycznych, dzięki którym będą mogły poznawać w praktyce współczesną sztukę i metody działania artystów i artystek. Na koniec projektu, w czerwcu 2025, efekty pracy szkolnych zespołów “Form podstawowych” zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej w nowo wybudowanym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
„Formy podstawowe” to cykliczny program artystyczno-edukacyjny realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Program skierowany jest do nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych, pracujących z nimi uczniów klas 4-8, a także do pracowników lokalnych instytucji kultury (biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne) z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców w województwie mazowieckim. Program jest przeznaczony dla osób, które widzą w edukacji artystycznej narzędzie do uruchamiania kreatywnej energii, budowania sprawczości i rozwijania samodzielnego myślenia.
Nabór szkół i instytucji
Nabór do nowej edycji programu trwa od 26 sierpnia do 9 15 września 2024 roku.
Rekrutacja będzie dwuetapowa. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 20 września 2024 roku.
> Zapraszamy do zgłaszania się poprzez system e-recruiter TUTAJ.
Do programu wybrane zostaną placówki, które spełniają kryteria regulaminowe. O wyborze decydować będą motywacje, doświadczenie oraz możliwość zaangażowania się we wszystkie części programu.
> Regulamin tegorocznej edycji programu “Formy podstawowe” możesz przeczytać TUTAJ.
Czym są „Formy podstawowe”?
W poprzednich edycjach program „Formy podstawowe” był mobilną wystawą, dostarczaną do szkół w specjalnie zaprojektowanym pudełku, której towarzyszył proces edukacyjny. W tym roku zapraszamy wybrane grupy do Muzeum na Placu Defilad, które traktujemy jako „czwarte pudełko na sztukę” i teren działania szkolnych zespołów. W poprzednich edycjach “Form podstawowych” każda szkoła uczestnicząca w projekcie stawała się muzeum - teraz to nowe Muzeum stanie się szkołą!
Każda z placówek biorących udział w programie otrzyma zestaw trzech instrukcji artystycznych. Grupy będą pracować z instrukcjami do końca roku szkolnego. Wyniki działań uczniów i uczennic zostaną zaprezentowane w Muzeum w czerwcu 2025 roku na finałowej wystawie.
Głównym tematem „Form podstawowych” w roku szkolnym 2024-2025 jest sama instytucja muzeum. W czym muzeum przypomina szkołę? Czy szkołę można „od-muzealnić”, a muzeum „od-szkolnić”? Kto i na jakiej podstawie odróżnia sztukę od nie-sztuki? Jak rozpoznać „muzealną wartość” przedmiotów? Do kogo tak naprawdę należy sztuka? Do czego i komu służy sztuka?
Kto może wziąć udział?
„Formy podstawowe” kierujemy do nauczycieli i nauczycielek oraz osób pracujących w lokalnych instytucjach kultury i placówkach oświatowych, którzy chcą realizować z uczniami działania związane ze sztuką, jednak niekoniecznie prowadzą zajęcia ze sztuki, plastyki czy muzyki. Wyłoniona zostanie zróżnicowana grupa szkół, aby program mógł zaistnieć w różnych warunkach.
Program wymaga zaangażowania czasowego, doświadczenia w działaniu projektowym oraz chęci do samodzielnej, pozalekcyjnej pracy z grupą. Dlatego w formularzu naboru prosimy o odpowiedź na pytania, które pomogą nam wyłonić odpowiednią grupę osób. Zakwalifikowane osoby będą pełnić rolę koordynatorów programu w swojej placówce. Nauczyciele za powierzone w programie obowiązki wykonywane poza godzinami pracy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto. Pracownicy instytucji kultury wykonujący działania w ramach swojej pracy nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia, ale zyskują wsparcie merytoryczne w pracy w programie.
Etapy pracy:
-
Formularz zgłoszeniowy:
Pierwszym krokiem do wzięcia udziału w programie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz uzyskanie zgody dyrekcji szkoły/instytucji. Zakwalifikowane osoby zaprosimy na spotkanie informacyjne online, które będzie okazją do zadania pytań oraz rozmowy o charakterystyce programu.
-
Stworzenie grupy projektowej:
Drugim krokiem jest stworzenie grupy projektowej w szkole. Skład grupy ustala nauczyciel/nauczycielka lub pracownik/pracowniczka instytucji. Rekomendujemy grupy złożone z uczniów i uczennic z różnych klas (między 4 a 8) oraz łączenie aktywnych uczniów z tymi, którzy dopiero poszukują swoich zainteresowań. Grupa powinna liczyć co najmniej 10 osób i być gotowa na działanie poza harmonogramem lekcji.
-
Wizyta w Muzeum:
Trzecim krokiem jest umówienie terminu działania między 28 października a 8 listopada 2024 roku i przyjazd z grupą do Muzeum na warsztaty rozpoczynające pracę w programie.
-
Praca z instrukcjami artystycznymi:
Czwartym etapem jest praca grup z instrukcjami artystycznymi w szkole. Każda placówka otrzyma trzy prace artystyczne, które staną się jej własnością. Proces warsztatowy w szkole wspierać będzie muzealna edukatorka.
-
Samodzielne działania:
Piąty krok to samodzielne działania z grupą oraz instrukcjami artystycznymi. Jest to proces indywidualny, który w każdej placówce może przybrać inną postać.
-
Finał:
Ponowny przyjazd grupy do Warszawy w czerwcu 2025 i finałowa prezentacja prac uczniów i uczennic na wystawie w MSN.
Współpraca z zespołem edukatorów
Każda odsłona „Form podstawowych” jest inna, podobnie jak szkoły i instytucje, które biorą udział w tym programie. Przed rozpoczęciem pracy chcemy lepiej się poznać i porozmawiać o potrzebach oraz wzajemnych oczekiwaniach. Do współtworzenia programu zapraszamy grupę doświadczonych edukatorek związanych ze sztuką współczesną i edukacją muzealną. Wsparcie obejmie działania w Muzeum oraz warsztaty w szkołach.
W przypadku instytucji kultury pracownicy otrzymają szkolenia oraz wsparcie merytoryczne potrzebne do przeprowadzenia działań w swoich placówkach. Będą mogli skorzystać z konsultacji Działu Edukacji MSN, aby zaadaptować projekt do warunków swojej instytucji.
Dodatkowe wsparcie
Wiemy, że temat sztuki nowoczesnej może budzić niepewność. Dlatego organizujemy cykl spotkań wzbogacających wiedzę o sztuce współczesnej. Szkolenia rozpoczną się spotkaniem z kuratorami programu – Heleną Czernecką i Sebastianem Cichockim. Kolejnym elementem rozwojowym będzie wyjazd na zimowy plener artystyczny, który umożliwi twórcze eksperymenty oraz wymianę wiedzy z innymi uczestnikami programu. Szkolenia rozwojowe będą kontynuowane w postaci trzech spotkań online rozszerzających wiedzę o wybranych obszarach w sztuce współczesnej. Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty pleneru, z wyjątkiem transportu. Udział w tych wydarzeniach jest obowiązkowy.
Korzyści z udziału w programie
Zgłaszając się do programu, Twoja szkoła/instytucja zostanie zaproszona do wizyty w Muzeum, podczas której zwiedzi wystawy i weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez muzealną edukatorkę. Każda z grup otrzyma instrukcje artystyczne – zadania opracowane przez współczesnych artystów i artystki. Zadania te będą inspiracją do dalszej pracy z uczniami na temat współczesnej sztuki i muzeum. Efekty pracy uczniów Twojej szkoły będą zaprezentowane na finałowej wystawie w nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Harmonogram
26 sierpnia - 9 15 września 2024:
Nabór szkół do programu.
20 września 2024:
Ogłoszenie wyników naboru.
28 października - 8 listopada 2024:
Wizyta w Muzeum i inauguracja programu.
październik 2024 - czerwiec 2025:
Praca z instrukcjami artystycznymi w szkołach.
czerwiec 2025:
Prezentacja wyników pracy w Muzeum.