Kosmiczne graffiti na fasadzie Muzeum nad Wisłą

• Kosmiczne graffiti na fasadzie Muzeum nad Wisłą

fot. innogy Polska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 2 czerwca o godzinie 11.00 do Muzeum nad Wisłą na premierę kompozycji malarskiej Sławomira Pawszaka.

Zapraszamy na spotkanie prasowe i rejs po Wiśle, podczas których zaprezentowana zostanie świeżo ukończona kompozycja malarska Sławomira Pawszaka na fasadzie Muzeum nad Wisłą.

Program:

11.00–11.45 – spotkanie w kawiarni Muzeum nad Wisłą

W spotkaniu udział wezmą:

Joanna Mytkowska – dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Marcel Andino Velez – zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Sławomir Pawszak – autor kompozycji na fasadzie Muzeum nad Wisłą
Maks Łukomski – kierownik prac malarskich, Good Looking Studio
Karol Szufladowicz – Good Looking Studio
Zofia Czartoryska – kierownik projektu, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Anna Tryc-Bromley – moderator spotkania, kierownik działu komunikacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

12.00–13.00 – rejs łodzią po Wiśle

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, prosimy o potwierdzenie udziału do czwartku 1 czerwca do godziny 11:00 pod adresem: iga.winczakiewicz@artmuseum.pl

O pawilonie i fasadzie Muzeum nad Wisłą:

Położone na Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), Muzeum nad Wisłą mieści się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury.

Fasada Muzeum nad Wisłą, zgodnie z wolą architekta, pokryta została w całości kompozycją malarską. W 2016 roku odbył się otwarty konkurs na projekt plastyczny fasady, którego zwycięzcą został Sławomir Pawszak. Jury w uzasadnieniu werdyktu wskazało, że jego projekt „jest dziełem otwartym, powstałym z wiarą w ludzką kreatywność. (…) Praca przywodzi na myśl wielką tradycję modernistycznych murali, gdzie wśród złożonych licznych motywów widz aktywnie tworzy kolejne perspektywy odbioru”. Wśród inspiracji dla projektu, artysta wymienia serial popularnonaukowy „Cosmos” z lat 80., a także „obrazy Kandinsky’ego, filmy SF, kompozycje przestrzenne Oskara Hansena czy kosmiczne pejzaże malowane sprejami przez ulicznych artystów”.

Z przeniesieniem malarskiej kompozycji na ściany o łącznej powierzchni przeszło 1600 m2 zmierzył się zespół malarzy i malarek z Good Looking Studio z Warszawy.