Klasyka polskiej sztuki performans i happeningu
z zasobów Filmoteki Narodowej

• Klasyka polskiej sztuki performans i happeningu

Natalia LL, kadr z filmu "Piramida", dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej © WFDiF

Filmoteka Muzeum prezentuje szereg zapisów filmowych klasycznych polskich performansów oraz happeningów z lat 60. i 70. wykonanych przez realizatorów związanych z Polską Kroniką Filmową.

Materiały te stanowią dziś bezcenne źródło wiedzy o sztuce okresu PRL, relacjach między propagandą i edukacją, tzw. kulturą oficjalną i awangardą. Wybrane filmy to przekrój polskiej sztuki performans, począwszy od realizacji pionierskich jak „II pokaz synkretyczny” (1966) Włodzimierza Borowskiego z Galerii Foksal, czy „Przepowiednia II” (1968) Jerzego Beresia z Galerii Krzysztofory, po prace performerek i performerów lat 70. - Ewy Partum, Natalii LL, Pawła Freislera.

Obok znanych rejestracji filmowych happeningów Kantora czy realizacji 5x Kowalskiego, Krauze, Szubartowskiego, Morela, które ukazały się w głównym wydaniu Kroniki, prezentujemy mniej znane materiały filmowe, m.in. dokumentacje akcji Pawła Freislera w Galerii EL z 1972 roku czy akcję Natalii LL „Piramida” z 1979 roku, które dopiero niedawno zostały odnalezione.

Materiały umieszczone na stronie Filmoteki Muzeum dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej © WFDiF

Więcej filmów do obejrzenia na stronie: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

Filmy z Filmoteki Narodowej: