Kartka z kalendarza
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Kartka z kalendarza

Dnia 14 października 1964 roku Martin Luther King Jr. otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla za zwalczanie nierówności rasowej poprzez niestosowanie przemocy.

Nagrodę Nobla pastor odebrał 10 grudnia 1964 roku w Oslo, w obecności króla Olafa V. Pieniądze z nagrody przeznaczył na finansowanie organizacji afromerykańskich. Dla swojej rodziny, która borykała się z kłopotami finansowymi nie przekazał nic.

- Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi - mówił Martin Luther King do 200-tysięcznego tłumu, dnia 28 sierpnia 1963 roku podczas tzw. Marszu na Waszyngton.

Wielkie marzenie amerykańskiego pastora o równości i wolności dla czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych się spełniło. W 1965 roku Kongres amerykański przyjął ustawę o prawach obywatelskich, całkowicie znoszącą segregację rasową.

Sam Martin Luther King walkę o pełnię wolności dla swych współbraci przypłacił życiem. Zginął z rąk zamachowca Jamesa Earla Raya, 4 kwietnia 1968 roku w Memphis, w amerykańskim stanie Tennessee.