Kartka z kalendarza
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Kartka z kalendarza

W listopadzie 2018 roku powołane zostaje Towarzystwo Przyjaciół Maxwella Itoyi.

Maxwell Itoya, nigeryjski handlarz odzieżą, zastrzelony został przez policję w okolicach Stadionu Dziesięciolecia 23 maja 2010 roku.

Towarzystwo stawia sobie za cel walkę uczczenia pamięci Itoyi, na wzór działalności Towarzystwa Przyjaciół Halita Yozgata (pracownika kawiarenki internetowej zamordowanego w Kassel przez neonazistów w 2006 roku) oraz Towarzystwa Przyjaciół Pavlosa Fyssasa (greckiego rapera zabitego przez jednego z ateńskich członków partii Złoty Świt).

Na wystawie “Nigdy Więcej” prezentowany jest film z niezależnego śledztwa przeprowadzonego w sprawie zabójstwa Itoyi przez Forensic Architecture, interdyscyplinarną agencję badawczą, która zajmuje się badaniem przypadków naruszeń praw człowieka, przemocy ze strony państw i korporacji oraz celowej degradacji środowiska naturalnego.