Kartka z kalendarza
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Kartka z kalendarza

Dnia 1 października 1949 roku Marek Oberländer rozpoczyna studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kilka lat później, w 1955 roku, w jego niewielkim mieszkaniu na warszawskim Okólniku odbywa się towarzyskie spotkanie, podczas którego zrodzi się pomysł Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”."

Oberländer zwrócił się przede wszystkim ku wojennej fotografii archiwalnej, którą potraktował jako inspirację dla swoich dzieł. Związane z pamięcią Zagłady prace pokazywane na wystawie arsenałowej w 1955 roku, artysta traktuje jako dokumentację zdarzeń wojennych.

Grube impasto, formy proste i surowe, brutalnie ascetyczne – ten styl Oberländer nazywał realizmem ekspresyjnym. Oszczędne kolorystycznie, wręcz antyestetyczne obrazy, były antytezą zarówno koloryzmu, jak i socrealizmu. Nienagrodzony przez oficjalne jury wystawowe, uzyskuje akceptację publiczności i nagrodę specjalną tygodnika „Po Prostu”, ówczesnego forum „odwilżowego”.