Julia Zborowska laureatką 6. edycji Nagrody Filmowej PISF, MSN i Szkoły Wajdy

• Julia Zborowska laureatką 6. edycji Nagrody Filmowej PISF, MSN i Szkoły Wajdy

Julia Zborowska, laureatka 6. edycji Nagrody Filmowej PISF, MSN i Szkoły Wajdy

Jury w składzie Filip Marczewski, Michał Oleszczyk, Agnieszka Polska i Anna Tryc-Bromley jednogłośnie postanowiło przyznać Nagrodę Filmową PISF, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Szkoły Wajdy projektowi „BEZ TYTUŁU. CZAS PRZYSZŁY (Środek jeziora)" artystki Julii Zborowskiej za oryginalną fuzję kina autorskiego i superbohaterskiego, w którym wizjonerski kolaż zaskakujących elementów umożliwia nowe spojrzenie na kobiecą siłę, pamięć i tożsamość.

Film Julii Zborowskiej to fikcyjna biografia super-bohaterki Kornelii X od dnia jej poczęcia do momentu odkrycia przez nią swej kobiecej wszechmocy. Scenariusz filmu inspirowany jest dziennikami artystek Tracey Emin i Cindy Sherman. W swojej eksplikacji reżyserskiej Zborowska pisze: „Pamięć tworzy nas i nie można pragnąć czegoś, czego nie ma. Pragnieniem Kornelii X jest wbić się do świata równoległego z naszym, gdzie wszystko ma Pamięć początkową. Fascynuje mnie ta teoria o pamięci przedmiotów, stąd grzebyk ukochanego z jednym płatkiem łupieżu jest bardziej realny niż sam ukochany… ”.

Julia Zborowska

artystka sztuk wizualnych, reżyserka, pisarka. Urodzona w 1985 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Wiedniu i Zalesiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2008). Obecnie kontynuuje studia na wydziale video i fotografii Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wiedeńskiej Akademii Filmowej m.in. pod okiem Michaela Haneke’go. Uczestniczka wystaw zbiorowych (m.in. „Nie ma sorry” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2008, „Improvisation of a faun, waking doubting rolling shining and musing” Semperdepot, Wiedeń 2006). W 2009 roku nominowana do nagrody Gepperta. Jej filmy pokazywane były na wielu festiwalach, m.in. trzydziestominutowe „Zalesie” (2017).