Jak zwiedzać (nie)czynne Muzeum

• (zdjęcie przedstawia kolorowe, niebieskie i różowe, skrzydła na tle budynku Muzeum nad Wisłą)
    Anioły, Daniel Rycharski, fot. Sisi Cecylia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do oglądania dzieł i wystaw w otwartej przestrzeni oraz do udziału w wydarzeniach online.

PALMIARNIA
witryna apteki przy ul. Nowy Świat 18/20

Archiwum warszawskiej Palmy, która 12 grudnia 2020 obchodziła 18. urodziny. Gabinet „Pozdrowień z Alej Jerozolimskich”, w którym artefakty i dokumenty życia publicznego projektu kreślą mapę walki o otwartą, liberalną i nowoczesną Warszawę ostatnich 18 lat. Odświeżające spojrzenie na lokalne formy politycznej i społecznej samoorganizacji, żarliwość i unikalne poczucie humoru i absurdu.

OCZKO WODNE
Marta Krześlak
Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Praca znajduje się przy wejściu do bistro Paloma

Marta Krześlak poszukuje architektury przygotowującej ludzi na ekstremalną przyszłość i związane z nią zagrożenia, na przykład kryzys klimatyczny i towarzyszące mu susze. Dla artystki ważne jest tworzenie obiektów z materiałów z odzysku, a także fakt, że można je wielokrotnie naprawiać. Oczko wodne przed Muzeum nad Wisłą zostało zamienione w zbiornik na deszczówkę – obiekt zyskujący na znaczeniu w czasie zmian klimatycznych. Artystka mówi:

„Ostatnio mój ogród zniszczył potworny opad gradu. Burza, która w takim natężeniu nie pojawiała się nigdy wcześniej, a zapewne będzie coraz częstszym zjawiskiem. Wszystkie drzewa liściaste zostały zniszczone. W kilka minut straciły większość liści, a te które zostały na drzewach, są w strzępach. Opadły też wszystkie owoce. Mocno odczuwam konieczność działania wspólnie w terenie i doświadczania przestrzeni takiej, jaką jeszcze mamy. A zaraz pewnie, ze względu na zmiany klimatyczne, nie będziemy mieć. Interesuje mnie zbieranie pamiątek po tym, czego zaraz nie będzie”.

ANIOŁY
Daniel Rycharski
Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Instalacja znajduje się przed wejściem do Muzeum od strony Centrum Nauki Kopernik

Seria rzeźb wykonanych z maszyn rolniczych, które zostały przetworzone na wzór anielskich skrzydeł. Dołączone do wystawy, otwartej w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 12 „Coś wspólnego”, z końcem października obiekty wraz z materiałem fotograficznym udostępnionym online współtworzą opowieść o doświadczeniu współdziałania i dialogu.

PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE
Park Bródnowski, ul. Kondratowicza / Chodecka

(można zwiedzać z interaktywnym przewodnikiem

Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

TIMELINE
DOMIE
witryna Muzeum na Pańskiej 3

Do 17 stycznia 2021 roku w witrynie Muzeum na Pańskiej można oglądać instalację DOMIE, która jest częścią wystawy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego” pt. „DOMIE TIMELINE”. Artystki o pracy piszą tak:

„TIMELINE to zaproszenie do świata DOMIE.
Stworzyłyśmy oś czasu, która prezentuje projekt, wchodzi w interakcje z kolorowymi obrazami, fragmentami tekstów i osobistymi komentarzami oraz elementami zaczerpniętymi z przestrzeni DOMIE.

TIMELINE daje możliwość przyjrzenia się ewolucji projektu, której w trakcie pracy nie mamy czasu obserwować, jest momentem zatrzymania. To także obserwacja zobowiązań wobec siebie, a w końcu próba zobaczenia, jakie myśli, procesy i struktury pojawiały się w ciągu ostatnich dwóch lat. Połączenie druków, fragmentów tekstów, komentarzy, wywiadów, kolaży, pism urzędowych i prywatnych wiadomości.

TIMELINE jest jednocześnie narzędziem wyjaśniającym nasze myślenie, zbiorem inspirujących postaci, manifestem o przyjaźni, trosce, wspólnocie, pracy, intymności”.

MUZEUM ONLINE I W ETERZE

Zapraszamy też do udziału w wydarzeniach online na profilach Muzeum w mediach społecznościowych (Facebooku i Instagramie). Zapisy debat (m.in. o muzealnych nowościach książkowych, a także spotkań organizowanych przez grupy badawcze działające przy festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 12 m.in. Blyzkist, Czarne jest polskie czy Mieszkać razem) oraz wykładów dostępne są na stronie Muzeum (wraz z transkrypcją dla osób z niepełnośprawnościami), na stronie festiwalu oraz na profilu Muzeum na FB.

Zachęcamy również do słuchania audycji Muzeum na Fali w Radio Kapitał (archiwum wszystkich audycji jest dostępne w formie podcastów na stronie Muzeum), oglądania programu Adres prywatny x MSN na Instagramie i serialu Perła i Wyjec TV - premiera już w styczniu 2021 na profilu Muzeum na FB.