Jak wspierać uchodźców i uchodźczynie?
Solidarnie z Ukrainą

• Jak wspierać uchodźców i uchodźczynie?

projekt: Bureau Mario Lombardo

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do zapoznania się oraz do zaangażowania w działania pomocowe kierowane do uchodźczyń i uchodźców. All Refugees Welcome!

Poniżej dzielimy się informacjami o zbiórkach, organizacjach i wydarzeniach pomocowych:

SDK „Słonecznik”

Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” powstał jako kryzysowe centrum solidarności i wsparcia w pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie funkcjonuje jako otwarty, solidarny, wielojęzyczny i wielokulturowy dom kultury.

“Słoneczniku” uczymy się języków polskiego i ukraińskiego. Prowadzimy zbiórkę leków i przygotowujemy posiłki. Organizujemy warsztaty dla dzieci, działania edukacyjne, spotkania z artystkami i aktywistami. Poznajemy ukraińskę kulturę i sztukę. Dzielimy się historiami, doświadczeniami i umiejętnościami. Działa tu międzynarodowy think tank zajmujący się wojną informacyjną i współczesną geopolityką, widzianą z perspektywy Europy Wschodniej. Razem czekamy na lepsze czasy, wspierając się wzajemnie i poszukując odpowiedzi na pytanie o rolę instytucji sztuki w czasie wojny.

Chcesz pomóc? Zachęcamy do wspierania Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”:
1. Jednorazowe wejście - 1zł
2. Karnet miesięczny - 100zł
3. Karnet trzymiesięczny - 200zł

Kontakt do koordynatora „Słonecznika”: klimat@artmuseum.pl

Fotografie do dokumentów

W Muzeum na Pańskiej, w wybrane dni w godz. 9:00-13:00 osoby z doświadczeniem uchodźczym mogą bezpłatnie wykonać zdjęcia do dokumentów. Wszystko to dzięki  pracy fotografek i fotografów organizujących akcję "Zdjęcia do dokumentów".

Chcesz pomóc? Podziel się tą wiadomością z osobami, które mogą potrzebować zdjęcia i sprawdź, gdzie aktualnie pracuje kolektyw „Zdjęcia do dokumentów”.

Zbiórka leków

Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” prowadzi w MSN przy Pańskiej 3 zbiórkę leków oraz środków opatrunkowych dla osób przebywających w Ukrainie. Od poniedziałku do piatku w godz. 9:00 - 17:00 przedmioty objęte zbiórką można zostawiać w muzeum; listę potrzebnych rzeczy można sprawdzić tutaj.

Chcesz pomóc? Dołącz do zbiórki lub wesprzyj ją finansowo tutaj.

Aukcja charytatywna Refugees Welcome

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Ocalenie oraz Towarzystwo Przyjaciół MSN po raz szósty ogranizują aukcję, z której dochód trafia na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom.  Aukcji i poprzedzającej ją wystawie przyświeca idea równości oraz przekonanie, że pomaganie nie powinno być warunkowane przez kolor skóry, religię ani przynależność etniczną czy kulturową. All Refugees Welcome!

Chcesz pomóc? Weź udział w licytacji, która odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w niedzielę 15.05 o godz. 17:00 albo powiedz o niej osobom, które mogą być zainteresowane aukcją.  Szczegóły znajdziesz tutaj.

Działania Fundacji Ocalenie

Programy Fudacji to skuteczne narzędzia pomocy i integracji dla osób z doświadczeniem uchodźczym. Fundacja jest stale obecna na wschodniej granicy Polski, intensywnie pomaga także osobom uciekającym z Ukrainy, niezależnie od ich etniczności czy wyznania.

Chcesz pomóc? Wesprzyj finansowo Fundację Ocalenie, korzystaj ze sprawdzonych informacji o sytuacji ochodźczyń i uchodźców w Polsce, obserwuj Fundację w mediach społecznościowych.

Petycja do spoleczności artystycznej

Konfederacja muzeów L'internationale przygotowała petycję, która wzywa społeczność artystyczną do natychmiastowego zerwania wszelkiej współpracy z osobami i instytucjami, które mają bezpośrednie związki z reżimem Putina i odmawiają wyraźnego odcięcia się od niego. Jest to także prośba o wsparcia dla osób z Ukrainy, które walczą i protestują przeciwko agresji Moskwy – poprzez zapewnienie funduszy, zasobów, bezpiecznych przestrzeni i widzialności dla ich zmagań.

Chcesz pomóc? Podpisz petycję.