Dom Hansenów wpisany do rejestru zabytków

• Dom Hansenów wpisany do rejestru zabytków

Dom Hansenów w Szuminie, fot. Jan Smaga, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z przyjemnością informuje, że Dom Hansenów w Szuminie, stanowiący filię Muzeum, został wpisany do księgi zabytków województwa mazowieckiego.

Dnia 9 listopada 2018 roku, na podstawie decyzji z 15 października 2018 roku, Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wpisał do rejestru zabytków Dom Hansenów z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Zabytek otrzymał numer A-1441 tegoż rejestru.

Muzeum stało się właścicielem Domu Hansenów pod koniec 2017 roku, tym bardziej zatem cieszy pozytywna decyzja konserwatorska. W jej uzasadnieniu możemy przeczytać że „koncepcję tradycyjnie pojmowanego skończonego obiektu architektonicznego Oskar Hansen zastąpił ideą przestrzeni otwartej na modyfikacje (…). Tym samym dom własny architekta charakteryzuje przede wszystkim przekształcalność – możliwość dostosowywania tej samej przestrzeni do różnych potrzeb czy zmiennych warunków sezonowych. Efekt ten uzyskano m.in. poprzez autorskie rozwiązania meblarskie, umożliwiające dostosowywanie poszczególnych sprzętów do konkretnych potrzeb. Rozwiązania kompozycyjne dają również efekt przenikania się przestrzeni wnętrza domu i jego otoczenia, a granica między strukturą architektoniczną budynku i jego otoczeniem jest płynna. Zewnętrzną część domu została podkreślona kontrastującą bielą naturalnego piękna tworzyw: drewna, betonu z odciskami szalunkowymi, cegły”.

Doceniono indywidualny wyraz architektoniczny Domu oraz szereg zastosowanych w nich wartościowych rozwiązań kompozycyjnych, materiałowych i funkcjonalnych. Ważnym argumentem przemawiającym za wpisaniem Domu na listę zabytków była też jego wartość w dalszym badaniu i analizie teorii Formy Otwartej, idei stanowiącej osiowe zagadnienie twórczości Oskara Hansena.

Architekturę Domu Hansenów w Szuminie doceniono zarówno w polskich, jak i międzynarodowych publikacjach. Ponadto jest on jedynym polskim budynkiem wpisanym na listę Iconic Houses Network, stanowiącą elitarny zbiór obejmujący ponad 100 domów na całym świecie, zaprojektowanych przez najwybitniejszych architektów, m.in. Antonio Gaudiego, Franka Lloyda Wrighta, Adolfa Loosa czy Miesa van der Rohe.