Degrowth and Progress
nowa publikacja L'Internationale

• Degrowth and Progress

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do lektury najnowszej publikacji L’internationale Online “Degrowth and Progress”.

Antologia “Degrowth and Progress” (“Postwzrost i postęp”, red. Sara Buraya Boned oraz Ida Hirsenfelder) czerpie z narracji etycznych, ekologicznych oraz politycznych i ukazuje nowe perspektywy myślenia o obecnym kryzysie. To więcej niż teksty: na tom składają się eseje krytyczne, storytelling, utwory science fiction, design biomorficzny, audiowizualne efekty praktyk artystycznych i alegoryczne mapy. W ten sposób redaktorki włączyły do publikacji wiele rozmaitych głosów współczesnych myślicielek, artystek i badaczek. Całość rozpięta jest między pozornie odległymi od siebie pojęciami “postwzrostu” oraz “postępu”.

Premierze publikacji towarzyszą pokazy filmów, które od 17 lutego do 17 kwietnia zobaczyć można na platformie L’internationale Online: “The Empirical Effect” (2010) autorstwa Rosy Barby, nagranie performansu #PUNK 100%POP N!IGGA (2018) nory chipaumire and Ari Marcopoulosa oraz dokumentalne wideo przygotowane specjalne na potrzeby publikacji przez transfeministyczną artystkę i badaczkę Paulę Pin Lage pt. “Degrowth makes me grow”.

Autorki i autorzy:

Sara Buraya Boned, Cristina Cámara, Marta Echaves, Silvia Federici, Ida Hiršenfelder, Vladan Joler, Vincent Liegey, Monica Narula, Nataša Petrešin-Bachelez, Corina Oprea, Paula Pin Lage, Ajda Pistotnik.

Artystki i artyści:

Rosa Barba, nora chipaumire and Ari Marcopoulos, Staš Kleindienst, Elizabeth LaPensée, Paula Pin Lage, Raqs Media Collective, Maja Smrekar, Andrés Tena.

Publikacja w języku angielskim dostępna jest w formacie PDF oraz EPUB na stronie L'Internationale Online.

L’Internationale Online jest platformą badawczą i przestrzenią do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami w rozszerzonym polu sztuki współczesnej, stworzoną w 2014 roku przez konfederację muzeów L’Internationale, działającą w ramach czteroletniego programu Our Many Europes.