Archiwa przyszłości na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

• Archiwa przyszłości na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Kadr filmu "MU/T/T/ER | MU/T/T/ER", Wielka Brytania, 2021, 18 min, reż. Esther Kondo Heller

W tegorocznej sekcji eksperymentalnej Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity przedstawionych zostanie pięć filmów, których autorki i autorzy wykorzystują narzędzia pracy z zawłaszczonym materiałem filmowym – zarówno fizycznymi kliszami, jak i nagraniami znalezionymi w przestrzeni internetu – w nowatorski, często wymykający się łatwym klasyfikacjom i krytyczny sposób. Projekcjom będą towarzyszyły spotkania, które pozwolą głębiej przyjrzeć się zgadnieniom poruszanym w filmach.

W sekcji zostaną zaprezentowane prace, dla których istotne są perspektywy: feministyczna, postkolonialna i queerowa. Twórcza praca z archiwaliami i materiałem znalezionym w filmach prezentowanych w sekcji kształtują nowe repozytoria obrazów, w których uciszanym aktorom i aktorkom życia społecznego zostaje oddany głos, przyczyniając się bardziej inkulzywnego kształtu przyszłości. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest partnerem sekcji.

O (re)konstrukcjach obrazów kobiet w przestrzeni domu
15 maja (niedziela), godz. 12.30
W bloku otwierającym program tegorocznej sekcji eksperymentalnej zaprezentowane zostały najnowsze realizacje kina wykorzystującego obrazy z odzysku problematyzujące zagadnienie domu. W filmie „Dom po twoim powrocie” („Home When You Return”) Carl Elsaesser przywołuje postaci Joan Thurber Baldwin, amatorki, tworzącej melodramaty w latach 50., i swojej babci. Esther Kondo Heller w filmie „MU/T/T/ER” tworzy obraz domu jako współczesnej wielokulturowej i wielogłosowej przestrzeni. Po projekcji filmów prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz przedstawi sposoby pokazywania kobiet oraz ich historii w obrazach found footage, ukazując różne konteksty tych realizacji.

O obrazowej (de)kolonizacji Afryki
16 maja (poniedziałek), godz. 18.00
„Kumbuka” w języku suahili znaczy „pamiętać”. Bohaterowie filmu Petny Ndaliko Katondolo krytycznie przyglądają się kolonialnym przedstawieniom ukazującym Demokratyczną Republikę Konga, konfrontując te obrazy z żywą pamięcią wyzysku i doznanych krzywd z rąk Europejczyków. Jaką siłę ma obraz w kształtowaniu wizerunków poszczególnych osób i całych społeczności? Jak ich wymowę kształtuje perspektywa osób, które stoją za obiek- tywami kamer i aparatów fotograficznych? Czy filmy i obrazy wykonane przez kolonizatorów, obudowane współczesnym krytycznym komentarzem, mogą zostać włączone do dziedzictwa kulturowego krajów Afryki? Jakich reprezentacji potrzebują dziś ich mieszkańcy i osoby, które z nich pochodzą? Czy obrazy mogą stać się orężem w walce z rasizmem? Na te pytania, wprowadzając w kontekst powstania filmu, po jego projekcji odpowie kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Magda Lipska.
Bilety na pokaz, po którym odbędzie się spotkanie.

Jakie inkluzywne archiwa są dziś nam potrzebne?
18 maja (środa), godz. 18.30
Karol Radziszewski w swoim najnowszym filmie buduje opowieść za pomocą setek zdjęć przedstawiających ostatnich żołnierzy radzieckich, stacjonujących w latach 90. XX wieku we Wrocławiu. Fotografie zostały mu udostępnione przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Czy queerowe archiwa mogą zmienić nasze rozumienie historii i jakie mają znaczenie dla naszej przyszłości? Na to pytanie odpowie autor „Mon chéri Soviétique” w rozmowie po projekcji filmu. W ramach projekcji zostanie zaprezentowane także „Słońce w mroku” („Sol in the Dark”), który jest multimedialnym i multiwątkowym filmowym kolażem współtworzonym przez ponad 50 twórczyń i twórców zaproszonych do projektu przez Mawenę Yehouessi. Jego celem było wypracowanie i realizacja nowych, kolektywnych opartych na współpracy form tworzenia sztuki.
Bilety na pokaz, po którym odbędzie się spotkanie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest partnerem sekcji eksperymentalnej 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.