AR.50
50 lat Akademii Ruchu w Komunie Warszawa

• AR.50

Zapraszamy do Komuny Warszawa na cykl wydarzeń poświęconych Akademii Ruchu w dniach 13–16 czerwca. Z tej okazji zachęcamy również do odwiedzenia zakładki Filmoteki MSN-u, w której zgromadzone są liczne zapisy akcji Akademii Ruchu.

Teatr Akademia Ruchu powstał w Warszawie w 1973 r. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był Wojciech Krukowski. Od samego początku swej aktywności Akademia Ruchu jest znana jako „teatr zachowań” i narracji wizualnej.

Od 10 lat, od śmierci swego założyciela i lidera Wojciecha Krukowskiego, Akademia działa w trybie swoistego uśpienia. Nie powstają nowe spektakle czy akcje, członkowie grupy zajmują się jednak opieką nad archiwami, a także własnymi praktykami twórczymi.

Jubileuszowy projekt AR.50 w Komunie Warszawa to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów Akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń. Zamysł jest bezprecedensowy: na podobne działanie nie zdecydował się dotąd bodaj nikt inny z rodzimych klasyków sztuk performatywnych. Obejrzyj prace Akademii Ruchu w Filmotece Muzeum.

AR.50 przypomina historię (działaniom na scenie towarzyszy wystawa ze starannie wybranymi materiałami dokumentalnymi), oddaje hołd, ale i wprawia archiwum w ruch, odważnie testuje zawarte w nim możliwości. Tym samym Komuna Warszawa, powiązana z Akademią długimi relacjami przyjaźni i współpracy, po raz kolejny – jak przed laty w projekcie RE//MIX – sprawdza formułę „żywego archiwum” sztuk performatywnych, archiwum przywołującego przeszłość poprzez działanie, reinterpretację, reperformans.

Artystki i artyści RE/MIXÓW:
Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska Piosenka (1995)
Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk Autobus (1975)
Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1980)
Cezary Marczak / Dominik Więcek Inne tańce (1982)
Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska Kartagina (1986)

Pełen program znajdziesz na stronie wydarzenia
.