Kolekcja

• Roman Stańczak, Rachunek z miłości platonicznej, 1994

„Rachunek z miłości platonicznej” (1994) to zapis akcji, w której Stańczak podjął refleksję nad statusem przedmiotu o znamionach fetyszu – w pracy tej wykorzystał używane rajstopy, zbierane na śmietnikach. Artysta zakładał kolejne pary rajstop, niczym kolejne skóry, aż do stanu odrętwienia, który z powodu braku dopływu krwi do kończyn mógł skończyć się dla niego tragicznie. Rajstopy kojarzą się tu z wdziewaniem nowej tożsamości, bliskości intymnej części garderoby, noszącej różnorodne ludzkie historie. Kojarzą się też z kobiecymi opowieściami, z którymi artysta wchodzi w kontakt, zrzucając je później jak skórę, niczym wąż w czasie wylinki, a prosta czynność nabiera wymiaru mistycznego.

Rok powstania: 1994
Technika: video
Wymiary: 07:45

Sposób nabycia: zakup