Kolekcja

• Jarosław Fliciński, Skoki do wody II (941104), 1994

Jarosław Fliciński (ur. 1965) ukończył wydział architektury na Politechnice Gdańskiej oraz wydział malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod koniec lat 80. „Skoki do wody” jako swoisty debiut młodego artysty były metaforą skoku Flicińskiego w sztukę, w obieg artystyczny. Prace te pokazują, jak próbował on od początku swojej działalności artystycznej odnaleźć najbardziej współczesną i aktualną formułę malarstwa. Dlatego swoje obrazy z tego cyklu konfrontował z eksperymentami fotograficznymi, filmem, performansem, jak również z wizualnością kwitnącej wówczas trójmiejskiej sceny klubowej (jeden z pierwszych pokazów „Skoków” odbył się w klubie Sfinks) i muzycznej (performans do obrazów wykonywał pionier trójmiejskiej sceny punk Gary Hell). „Skoki do wody” opowiadają również o specyficznym napięciu w sztuce Flicińskiego pomiędzy realizmem (kafelki basenu) a abstrakcją (linearne podziały i rytmy płaszczyzny).

Nakład: unikat
Rok powstania: 1994
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 240×190 cm