Kolekcja

fot. Bartek Stawiarski
  • Susan Philipsz, Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?), 2010

fot. Bartek Stawiarski

Susan Philipsz zajmuje się przede wszystkim dźwiękiem, emisją głosu ludzkiego i jego relacjami z przestrzenią architektoniczną. Jej instalacja dźwiękowa Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?) jest pierwszą „niewidzialną” rzeźbą w Parku Bródnowskim. Artystka zaprojektowała zegar dźwiękowy który bije, podobnie jak zegar wahadłowy, co kwadrans. Philipsz przyporządkowała poszczególnym godzinom sygnały polskich rozgłośni radiowych. Wszystkie sygnały zostały zagrane przez artystkę na wibrafonie. Zegar Philipsz jest rodzajem delikatnej „ścieżki dźwiękowej” dla parku, odnosi się również do polskiej tradycji opozycyjnej, w której radio było niezbędnym i najłatwiej dostępnym narzędziem politycznego oporu.

Rok powstania: 2010
Technika: instalacja dźwiękowa