Kolekcja

• Deimantas  Narkevicius, W nieznane, 2009

Film W nieznane powstał na bazie przechowywanych w archiwum British Film Institute materiałów propagandowych z lat 70. i 80. nakręconych dla znanej enerdowskiej wytwórni filmowej DEFA. Materiały te składają się na raport ze świata, którego nie było, prezentując skrajnie wyidealizowany obraz życia w byłym bloku wschodnim. W filmie pojawiają się dźwiękowe zakłócenia z „obcych” źródeł – komentarze dotyczące relacji człowieka z naturą, pochodzące z angielskich filmów przyrodniczych czy fragmenty dialogów z czeskiego filmu fabularnego Výzva do ticha (1965). Propagandowe obrazy wyprane z ideologicznej treści (np. dzięki zabiegowi usunięcia oryginalnej ścieżki dźwiękowej) stają się niebezpiecznie atrakcyjne i kuszące.

Rok powstania: 2009
Technika: film 35 mm (found footage), przetransponowany na HD Video, dysk Blu-Ray
Wymiary: 19:45

Sposób nabycia: zakup