Kolekcja

• Ciprian Muresan, Szkice do „Dead Weights”, 2013

Praca rumuńskiego artysty Cipriana Muresana "Dead Weights" z 2013 roku, składająca się z 18 odlewów rzeźb, podestów na nie i 12 akwafort dokumentujących rzeźby, jest refleksją nad wypieraniem komunistycznej przeszłości. Artysta znalazł w magazynach muzeum w Kluż-Napoka grupę socrealistycznych prac, z którym muzeum nie wiedziało co zrobić, nie chcąc ich wystawiać jako świadectw historii, ani wyrzucić jako świadectwa zbrodniczej ideologii. W ten sposób rzeźby zalegały piwnice instytucji jak traumy ukryte w podświadomości, nieprzemyślane i nieprzepracowane, potencjalne źródło lęków i niepokoju. Artysta wydobył rzeźby z magazynów, odlał w gipsie i wystawił w salach muzeum jako swoiste memento konieczności mierzenia się z własną przeszłością. Cykl szkiców dokumentuje zarówno rzeźby, jak i proces powstawania odlewów. Nakładające się na siebie rysunki i wydruki próbują oddać złożony proces działania pamięci, wypierania i ponownego przypominania emocji związanych z istnieniem socrealistycznych pomników.

Nakład: unikat
Rok powstania: 2013
Technika: 140 szkiców, atramentowy druk i ołówek na papierze
Wymiary: A4 każdy za szkłem muzealnym