Kolekcja

• Zbigniew Libera, Lego. Obóz koncentracyjny, 1996

Praca Lego. Obóz koncentracyjny uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki lat 90. i za najsłynniejsze dzieło Zbigniewa Libery. Składa się z siedmiu pudełek klocków, do złudzenia imitujących zestawy klocków Lego, z których artysta zbudował nazistowski obóz koncentracyjny. Praca w całości wykonana została z elementów „pożyczonych” z istniejących zestawów Lego: posterunku policji, piratów itp. Klocki dostarczyła artyście sama firma, dlatego na pudełku znajduje się napis: „This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego", za co firma Lego chciała podać Liberę do sądu. Praca zyskała ogromy rozgłos, zakupiona do kolekcji nowojorskiego Jewish Museum stała się inspiracją do zorganizowania tam ważnej wystawy Mirroring Evil: Nazi Imagery/Recent Art [Odzwierciedlając zło: nazistowska ikonografia/sztuka najnowsza] (2002).

Rok powstania: 1996
Technika: instalacja: tektura, plastik