Kolekcja

• Daniel Knorr, Skradziona historia – Statua Wolności, 2010

fot. Bartosz Stawiarski
  • Daniel Knorr, Skradziona historia – Statua Wolności, 2010

Instalacja Skradziona historia – Statua Wolności została zaprezentowana po raz pierwszy podczas łódzkiego Biennale Sztuki w 2010 roku, stanęła wtedy na jednym z podwórek przy ulicy Piotrkowskiej.

Jest to gigantyczna czapka-kominiarka dla amerykańskiej Statuy Wolności. Dwa lata wcześniej Knorr zakładał kominiarki na pomniki w Kopenhadze (w ramach Kwadriennale Sztuki Współczesnej U-TURN), nadając historycznym postaciom – królom, biskupom i generałom – wygląd terrorystów. Po kilku godzinach interweniowała policja i kominiarki zostały usunięte przez organizatorów wystawy. Artysta odnosi się do metod konstruowania w przestrzeni publicznej oficjalnych narracji historycznych, zadając jednocześnie pytanie o to, co i w jaki sposób powinniśmy pamiętać, a co starać się wymazać z naszej zbiorowej, wspólnotowej pamięci.

Rok powstania: 2010
Technika: instalacja przestrzenna
Wymiary: wysokość - ok. 780 cm, średnica - ok. 960 cm

Materiał: tkanina poliestrowa,stelaż z aluminium i włókna węglowego