Kolekcja

• Yael Bartana, Mur i wieża, 2009

Głównym tematem „polskiej” filmowej trylogii Yael Bartany, w skład której wchodzą prace   Mary koszmary   (2007),  Mur i wieża  (2009) i Zamach (2011), jest idea Ru chu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – stworzonego przez artyst kę ruchu społeczno-politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Splatają się tu ze sobą wątki dotyczące syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu, izraelskiego ruchu osadniczego i palestyńskiego prawa do ziemi. Artystka bada reakcje na możliwość powrotu „dawno niewidzianego sąsiada” i wskrzesza zapominany motyw alternatywnych lokalizacji państwa Izrael (np. w Ugandzie), rozważanych niegdyś przez syjonistów.

Projekt Bartany (filmy oraz podwaliny ruchu politycznego) to eksperymentalna forma grupowej psychoterapii, podczas której narodowe demony budzone są i wywlekane na światło dzienne. Abstrahując od złożonego obrazu stosunków polsko-żydowskich, jest to także uniwersalna opowieść o gotowości na przyjęcie obcego i problemie kulturowej integracji w niestabilnym świecie i burzliwych czasach.

Rok powstania: 2009
Technika: film 35 mm, przetransponowany na HD Video, dysk Blu-Ray
Wymiary: 15:56

Sposób nabycia: zakup