Filmoteka Muzeum

Dom na głowie został zmontowany przez operatora i reżysera Adama Palentę na podstawie trzygodzinnego archiwum amatorskich filmów rodzinnych (home movies) Wojciecha Zamecznika. Udostępnione w ostatnich latach archiwum powstało na bazie spuścizny twórczej artysty, którą opiekował się jego syn – Juliusz Zamecznik.

Wojciech Zamecznik konsekwentnie dokumentował życie rodzinne i towarzyskie, prace twórczą, wakacyjne wypady i zagraniczne podróże przez prawie dwie dekady. Powstały w ten sposób materiał składa się na luźny – lecz spójny z perspektywy uczestników zdarzeń – zbiór momentów z kolejnych lat, które zarazem posiadają powtarzalny rytm typowy dla życiowego cyklu. Palenta dokonał selekcji materiału do 18 minutowego skrótu, który zbiera najważniejsze sekwencje i próbuje wydobyć wspomnianą wewnętrzną cykliczność wpisaną w rejestracje ulotnej codzienności.

Dla współczesnych widzów to również szansa na inny ogląd, znanych głównie z państwowych kronik, dekad lat 50 i 60, przyjrzenie się „małej stabilizacji” na konkretnym przykładzie życia kogoś, kto organizował swoją codzienność w ramach tej epoki.

(MP)

Rok powstania: 2014
Czas trwania: 19'01"
Język: polski (angielskie napisy)