Filmoteka Muzeum

Działanie w ramach wystawy Fantom, galeria Marka Rogulskiego – Rogulusa Spiż 7, Gdańsk.

W 1995 roku Wyrzykowski napisał tekst Rozwinięte ciało kultury technicznej, w którym zawarł tezy kluczowe dla swoich działań performance zwłaszcza z lat 90. W tekście artysta podkreślił znaczenie ciała jako medium sztuki.

W tym performance Wyrzykowski wykonał na ciele odcisk tytułowej sentencji. Matrycą z jakiej powstał odcisk były metalowe litery nabite na skórzanym pasie. Wyrzykowski najpierw przygotował ciało usuwając owłosienie z klatki piersiowej, po czym zacisnął na nim pasy, które pozostawiły odciśnięte litery. Ostatnim gestem było oglądanie swojego ciała w lustrze trzymanym kolejno przez każdego z widzów, symboliczne „przeglądanie się w innych”.

Opis na podstawie: Piotr Wyrzykowski, Rozwinięte ciało kultury technicznej, 1995; Łukasz Guzek, Wola ciała, 1998 (www.peterstyle.eu).

(KK)

Rok powstania: 1995