Filmoteka Muzeum

Historia teatru polskiego jest jedną z tych prac, w których Sztwiertnia przepracowuje toposy polskiej kultury reinterpretując je i wydobywając nowe wątki. Na warsztat bierze wątek pamięci ciała, dyscypliny i wyuczania zachowań, póz, reakcji. W okresie powstawania filmu artysta wielokrotnie współdziałał z modelem Andrzejem Musiałem pracującym przez lata na krakowskiej ASP.

Musiał odgrywa poprzez swoje ciało kluczowe momenty z historii polskiego teatru. Sztwiertnia pracuje z nim w oparciu o metodę Jerzego Grotowskiego, w którego teatrze ubogim ekspresja ciała stanowiła podstawowy środek wyrazu. Ujawnia się przy tym konieczność dyscyplinowania i poprawiania aktora-modela, nauki konwencjonalnych sposobów wyrażania emocji.

(SzM)

Rok powstania: 2007