Filmoteka Muzeum

Nakręcony w kwietniu 1973 roku, kilka tygodni po śmierci artystki, czarno-biały film Krzysztofa Tchórzewskiego to unikatowa dokumentacja pracowni Aliny Szapocznikow w Malakoff pod Paryżem. Reżyser pojawił się w atelier wraz ze swym ojcem, zaprzyjaźnionym z Szapocznikow malarzem, Jerzym Tchórzewskim, dzień przed spakowaniem i wywiezieniem wszystkich pozostawionych przez artystkę przedmiotów.

Kamera, przesuwając się wolno po kolejnych pomieszczeniach, po raz ostatni rejestruje pracownię w kształcie nadanym jej przez rzeźbiarkę. Wśród znajdujących się w kolejnych wnętrzach dzieł można rozpoznać słynne zwielokrotnione odlewy fragmentów ciała Szapocznikow, rzeźbę Piotr, poliestrowe lampy, poliuretanowe Pamiątki z wtopionymi fotografiami oraz ostatnie prace: Nowotwory, Pogrzeb AlinyZielnik. W obrazie pracowni dominuje jednak poczucie pustki wywołane nieobecnością artystki.

Opis na podstawie: Wyjątkowe wideo z pracowni Aliny Szapocznikow, Culture.pl.

(AK)

Rok powstania: 1973