Filmoteka Muzeum

Film Legenda Kineform poświęcony jest fenomenowi artystycznemu Kineform Andrzeja Pawłowskiego. W latach 1956–1957 Pawłowski stworzył swoisty rodzaj improwizowanych przed publicznością pokazów świetlnych „form naturalnie ukształtowanych”.

Daniel Rycharski i Michał Zawada – artyści reprezentujący młode pokolenie – podejmują próbę skonfrontowania się z dziełem, którego forma, mimo że współcześnie niemal zapomniana, mogłaby stać się inspiracją dla twórców posługujących się nowymi mediami. Film stanowi swoisty hołd dla reprezentanta polskiej awangardy, scenografa, pedagoga, a zarazem, poprzez swoją formę, stawia pytanie o aktualność problematyki eksperymentatorskiej w aktualnych sztukach wizualnych.

Realizacja składa się między innymi z serii wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami sceny artystycznej, będącymi świadkami działań Andrzeja Pawłowskiego, często ich pierwszymi odbiorcami oraz osobami, dla których Kineformy miały znaczenie szczególne. Twórcy filmu eksperymentują z konwencją dokumentu edukacyjnego poprzez szereg zabiegów formalnych. Poszukują m.in. poetyckości obrazów, które w zamierzeniu mają oddawać nastrój prac Pawłowskiego.

Film "Legenda Kineform" został wyprodukowany przez Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

(SzM)

Rok powstania: 2012