Filmoteka Muzeum

Fag Fighters in Tallinn to jedna z odsłon projektu Fag Fighters, w ramach którego Karol Radziszewski przedstawił fikcyjną gejowską bojówkę ze znakiem rozpoznawczym w postaci różowych kominiarek (uszytych przez babcię artysty, o czym widzowie dowiadują się z filmu Fag Fighters: Prolog).

Jej członkowie przemierzają miasto siejąc postrach, znacząc swoje terytorium graffiti i dopuszczając się aktów przemocy, także seksualnej. Fag Fighters ucieleśniają obecny w konserwatywnym dyskursie lęk przed homoseksualistami jako niebezpieczną i wywrotową grupą, stanowiącą śmiertelne zagrożenie dla tradycyjnych wartości i porządku społecznego.

Opis na podstawie: Stach Szabłowski, Zawsze chciałem, tekst do wystawy, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007.

(ŁM)

Rok powstania: 2007