Filmoteka Muzeum

Film przybliża działalność Galerii Adres – „najmniejszej galerii świata”, funkcjonującej od 1972 roku przy siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. Założycielka galerii, Ewa Partum, znana z kwestionowania narzucanych sztuce instytucjonalnych ram, w powołaniu nowej instytucji widziała kontynuację swoich działań artystycznych. Galeria stała się dla niej polem do eksperymentów, pozwalała na testowanie granic instytucji i schematów jej funkcjonowania. Działalność galerii zainaugurowała ulotka rozsyłana do artystów i instytucji, która określiła jej późniejszy charakter: „Galeria Adres, Łódź, ul. Piotrkowska 86, istnieje jako miejsce, sytuacja, okazja, oferta dla informacji, propozycji, dokumentacji, spekulacji, prowokacji, ekspozycji każdej formy obecności sztuki i motywów jej nieujawniania”. Sztuka korespondencji (mail art), na której w dużej mierze skupiała się działalność galerii, pozwalała na „uwolnienie” sztuki z ram instytucji i bezinteresowną wymianę idei między artystami.

Opis na podstawie: M. Jankowska, ”Adres” in search for a site, that is, the Gallery as Idea, w: Ewa Partum 1965-2001, kat. wystawy, Badischer Kunstverein, Karlsruhe/Muzeum Narodowe, Warszawa 2001.

(AK)

Rok powstania: 1972