Filmoteka Muzeum

Akcja pt. Zdarzenie jednej niedzieli w czerwcu 1971 roku w Elblągu. Pod hasłami „Precz z ponuractwem!” i „Artystą jest dziś każdy, kto ma poczucie humoru!” zorganizowano działania w przestrzeni miejskiej z udziałem Gerarda Kwiatkowskiego, Anastazego Wiśniewskiego, Leszka Przyjemskiego, Ryszarda Tomczyka (wszyscy z Elbląga) oraz Krzysztofa Zarębskiego i Marka Koniecznego (z Warszawy), w które starano się włączyć także przechodniów oraz obserwować ich reakcje.

W ramach happeningów, które upływały w atmosferze radosnej zabawy, śpiewano, tańczono i grano na instrumentach, malowano chodniki (np. opatrując je napisami „Poczekalnia Galerii EL – wchodzić pojedynczo”, „Strzeż się ponurej gęby”), oferowano przechodniom mycie rąk i moczenie nóg, ucinano sobie beztroską drzemkę na leżącym na chodniku materacu, ozdabiano i ingerowano w przestrzeń publiczną. Wszystko to w otoczeniu rzeźb powstałych w ramach I Biennale Form Przestrzennych, np. widocznej w materiale Kompozycji drogowskazowej.

Opis na podstawie: „Głos Elbląga", 1971, nr 147 (23 czerwca).

(ŁM)

Rok powstania: 1971