Filmoteka Muzeum

„Incognito” to kreacyjny dokument o artyście-amatorze Tomaszu Machcińskim w reżyserii Henryka Dederki. Film powstał w kontekście wystawy fotografii artysty „Człowiek o stu twarzach” w Kaliszu w 1987 roku. Machciński przez lata stworzył tysiące fotograficznych autoportretów, na których wciela się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury, jak również w wymyślone osoby.

„Incognito” rozpoczyna się od sceny wyrzucenia dowodu osobistego przez Machcińskiego. Gest pozbycia się urzędowej tożsamości jest uzupełniony o kluczowe pytanie filmu: „kim Pan jest naprawdę?”. Wątek tożsamościowych wątpliwości wyrasta z biograficznej historii Machcińskiego. Był on wojennym sierotą, który nigdy nie poznał swoich rodziców – dzieciństwo spędził w sierocińcach i szpitalach. W ramach programu adopcji na odległość prowadzonej przez Czerwony Krzyż został otoczony opieką przez hollywoodzką aktorkę Joan Tompkins. Utrzymywał z nią listowny kontakt, w związku z tym był przekonany, że jest ona jego prawdziwą matką. To przeświadczenie było wzmacniane przez fantazję o wyjątkowym pochodzeniu z mitycznej Ameryki.

Dederko postanowił zainscenizować kluczową część fantazji Machcińskiego: scenę spotkania z matką na lotnisku. W rzeczywistości nigdy do niego nie doszło, więc wcielenie się artysty w Joan Tompkins miało również wymiar terapeutyczny, było szansą na symboliczne pogodzenia się z utratą złudzeń.

(MP)

Rok powstania: 1988