Filmoteka Muzeum

Ten film to prywatna dokumentacja drugiej odsłony (pierwsza miała miejsce w Düsseldorfie) wystawy Bakunin w Dreźnie, która odbyła się w Hamburgu w Kampnagel Fabrik. Praca dotycząca Michaiła Bakunina – rekonstrukcja jego grobu zrealizowana przez Jacka Kryszkowskiego – umieszczona przy wejściu na ekspozycję stała się symbolem całej wystawy poświęconej polskiej sztuce w kontekście władzy i wolności w przełomowym dla Polski okresie przemian po 1989 roku. Nie można było jej ominąć. Zwiedzający wystawę musieli podjąć wyzwanie i albo ją podeptać albo przekroczyć. Bakunin w Dreźnie jest jedną z ważniejszych, przełomowych wystaw dla polskiej sztuki. Udział w niej wzięli m.in. Zofia Kulik, Jolanta Ciesielska, Przemysław Kwiek, Ewa Partum, Jacek Rydecki, Jerzy Truszkowski czy Zbigniew Libera.

(AH)

Rok powstania: 1990